امکانات کیونپ

بررسی امکانات و مزایای نس کیونپ
دستگاه ذخیره سازی اطلاعات نس کیونپ

نس کیونپ نوعی دستگاه ذخیره سازی و یا بکاپ گیری می باشد که به کمک آن امکان ذخیره سازی همه فایل ها از قبیل عکس، فیلم، صدا و غیره با مزایای بیشتری وجود دارد. در گذشته این کار به وسیله هارد دیسک های خارجی صورت می گرفت که استفاده از آن محدودیت هایی را برای کاربران ایجاد می کرد. در درایو های کیونپ این محدودیت ها بر طرف شده است و از این رو دیگر هارد دیسک های خارجی را نمی توان کارآمد و ایمن دانست. هارد نس گزینه مناسبی برای ذخیره سازی و همچنین اشتراک ایمن فایل های شما می باشد که می توانید در هر زمان و مکانی به آن ها دسترسی داشته باشید. برای این کار تنها نیاز به اینترنت خواهید داشت و همین موضوع باعث کارآمدی بالای آن شده است. در این بخش قصد داریم تا به بررسی امکانات، مشخصات فنی و به طور کلی تمام نکاتی که باید از نس کیونپ بدانید بپردازیم. با ما همراه باشید.

امکانات ذخیره ساز qnap - امکانات کیونپ

آشنایی با انواع تجهیزات ذخیره سازی فایل های هوشمند

در سیستم های پردازش کننده برای ذخیره سازی اطلاعات نیاز به تجهیزات مناسب می باشد. برای چنین کاری دو نوع از تجهیزات ذخیره سازی پیش روی کاربران قرار دارد. نوع اول هارد دیسک های داخلی بوده که در کیس مورد استفاده قرار می گیرند‌‌. اما دسته دوم شامل هارد و نوار های مغناطیسی می شوند که دارای قابلیت های بیشتری از نوع اول می باشند و گزینه مناسب تری به شمار می روند.

 در گذشته هارد های اکسترنال از بهترین و در دسترس ترین تجهیزات ذخیره سازی خارجی به شمار می رفتند که توسط عمده کاربران به کار گرفته می شدند اما امروزه استفاده از این تجهیزات کاهش یافته و نس کیونپ ها با قابلیت های بسیار بالاتر، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. در بخش بعد به مقایسه این دو دستگاه و چرایی بهتر بودن استفاده از دستگاه های کیونپ می پردازیم. با مطالعه این بخش می توانید با آگاهی بهترین نسبت به انتخاب هر یک از آن ها متناسب با نیاز خود اقدام کنید‌.

مقایسه نس استوریج کیونپ با هارد اکسترنال های قدیمی

داشتن محلی برای ذخیره امن و بدون محدودیت فایل های هوشمند، نگرانی است که در همه دوره هر وجود داشته است. در گذشته هارد های اکسترنال در نبود نمونه های مناسب دیگر، بهترین گزینه به شمار می رفتند. اما در دنیای مدرن امروزه، چنین دستگاه هایی نمی توانند دیگر نیاز کاربران را بر طرف کنند چرا که با استفاده از هارد های اکسترنال برای ذخیره فایل هایی با حجم بالاتر و فرمت های نامناسب به مشکل بر می خوریم. همین محدودیت ها هم باعث شد تا طراحان به فکر تولید محصولی با قابلیت های بیشتر و متناسب با نیاز کاربران در دنیای امروزه بیفتند. 

اما در نس کیونپ شما به یک سیستم ذخیره سازی مرکزی با هارد های متعددی دسترسی خواهید داشت که بر خلاف روش های سنتی نیاز به حضور فیزیکی آن ها نمی باشد. اینترنت تنها چیزی است که در این روش برای دسترسی به فایل های خود نیاز خواهید داشت و از این رو محدودیت زمانی و یا مکانی نخواهید داشت. 
این امر می تواند امنیت و امکان ذخیره سازی فایل های هوشمند شما را تا حد زیادی افزایش دهد. جالب تر اینکه بهره مندی از چنین امکاناتی نیاز به دانش فنی خاصی نخواهد داشت و به همین دلیل همه کاربران اعم از حرفه ای و آماتور توان استفاده از آن را خواهند داشت. موارد گفته شده باعث شده تا امروزه کمتر شاهد استفاده از هارد های اکسترنال توسط کاربران باشیم و در حقیقت این هارد های جای خود را به دستگاه های کیونپ در بازار داده اند.

استوریج نس کیونپ امکانات qnap چگونگی عملکرد

استوریج نس کیونپ

برای پاسخگویی بهتر به نیاز های کاربران، این دستگاه در سه نوع متفاوت طراحی و عرضه می شود که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم. مشخصات فنی و ویژگی های هر نوع به گونه ای است که برای استفاده در بخش مرتبط مناسب بوده و کارایی آن هم بالاتر خواهد بود.

تجهیزات مناسب استفاده در بخش خانگی
فناوری به کار گرفته شده در این دستگاه به صورتی است که پهنای باند کمتری مورد استفاده قرار داده و به همین دلیل برای مصارف خانگی مناسب تر است. با این وجود اما کیفیت فایل های ذخیره سازی شده کاهش پیدا نمی کند و با همان کیفیت اصلی ذخیره می شود.  داشتن برنامه های چند رسانه ای قوی در این دستگاه باعث شده تا همه اعضای خانواده امکان دسترسی، ثبت و ذخیره فایل های هوشمند خود را داشته باشند.

تجهیزات مورد استفاده برای کسب و کار های کوچک
فناوری به کار گرفته شده و تنظیمات گسترده امنیتی، فضایی ایمن را برای ذخیره سازی اطلاعات کاربران فراهم کرده است. با استفاده از نس کیونپ رده میانی امکان به اشتراک گذاشتن اطلاعات مهم بین دستگاه های مختلف به صورت کاربردی فراهم شده است. همچنین تلاش شده است تا فناوری به کار رفته در آن به صورتی باشد که بتواند در پلتفرم ها و سیستم های عامل مختلف، کارایی بالایی داشته باشد و به همین دلیل گزینه بسیار مناسب و در عین حال به صرفه ای برای کسب و کار های کوچک به شمار می رود‌.

تجهیزات نس کیونپ رده سازمانی 
قابلیت هایی همچون ظرفیت ذخیره سازی و سرعت بالا، این دستگاه را به یکی از بهترین گزینه های پیش روی کاربران تبدیل کرده است. در هنگام تهیه این محصول می توانید به جای تهیه ظرفیت های بیشتر از حد نیاز خود، مدل های متناسب با نیاز خود را تهیه کنید و به این ترتیب در هزینه های خود صرفه جویی کنید. البته امکان افزایش ظرفیت در صورت نیاز هم با راه حل های بسیار آسان فراهم شده است. بدین ترتیب می توانید در هر زمانی ظرفیت ذخیره سازی خود را متناسب با نیاز خود افزایش دهید و از این لحاظ محدودیتی نخواهید داشت‌.

امکانات و ویژگی هایی که با خرید نس کیونپ از آن ها بهره مند می شوید

قابلیت ها و مزایای بسیار زیاد این محصول، تا حد زیادی به دلیل طراحی و امکانات موجود در این دستگاه  می باشد. در این بخش قصد داریم تا امکانات و قابلیت های موجود در دستگاه نس کیونپ را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

اشتراک گذاری آسان بین گروه های مختلف

در نمونه های قدیمی کاربر تنها محدود به یک دستگاه می شد و به همین امکان اشتراک گذاری راحت اطلاعات وجود نداشت.  نس کیونپ، امکان اشتراک گذاری فایل را از تمامی سیستم های عامل فراهم کرده است و به همین دلیل افراد بدون محدودیت مکانی می توانند اطلاعات مد نظر خود را به اشتراک بگذارند.

امنیت بالا

مکانیزم های امنیتی نس استوریج های کیونپ به گونه ای طراحی شده است که از اطلاعات شما در برابر انواع تهدیدات محافظت کند. داشتن تایید دو مرحله ای، هشدار سریع در صورت وجود هر گونه مشکل و امکان رمز گذاری بخش های مختلف از مواردی هستند که می توانند شما خیال شما را از داشتن یه فضای ذخیره سازی امن مطمئن کند.

پشتیبان گیری لحظه ای

طراحی و فناوری دستگاه نس کیونپ به گونه ای است که امکان تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات را از راه دور به کاربر می دهد. این ویژگی بسیار کاربردی دستگاه کیونپ می باشد که محدودیت های زمانی و مکانی موجود در دیگر تجهیزات ذخیره سازی را برطرف کرده است. به همین دلیل هم در مقایسه با هارد های قدیمی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

تهیه آسان نسخه های کپی بر روی دیسک های بلوری

هر چند که با خرید این محصول دیگر نیازی به حمل USB و دیگر تجهیزات خارجی نخواهید داشت اما با این حال باز هم امکان ذخیره سازی اطلاعات  بر روی انواع دیسک های بلوری فراهم شده است. با استفاده از این ویژگی، امکان تهیه کپی از داده ها به آسانی فراهم شده است که این موضوع می تواند امنیت استفاده از این دستگاه ها را افزایش دهد.

کیونپ و امکانات هر آنچه نیاز است در کیونپ

نمایندگی فروش تجهیزات نس کیونپ

انتخاب نمایندگی های مجاز فروش، بهترین روش برای تهیه تجهیزات نس کیونپ می باشد. در این روش شما اطمینان کافی از کیفیت و اصل بودن محصولات خواهید داشت و به همین دلیل دیگر نگرانی از بابت این نخواهید داشت. قیمت در این مراکز عمدتا مناسب تر از دیگر مراکز فروش بوده و به همین دلیل تهیه دستگاه نس کیونپ برای شما از این مراکز به صرفه تر خواهد بود. ضمن این که می توانید با انتخاب چنین مراکزی، امکان بهره مندی از خدمات پس از فروش را هم خواهید داشت. بنابراین بهترین و به صرفه ترین روش برای تهیه تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات به شمار می روند. در این سایت می توانید بهترین نمونه های این محصول را به راحتی تهیه کنید‌.

قیمت کیونپ

ممکن است در نگاه اول برای برخی از کاربران قیمت دستگاه نس کیونپ کمی گران به نظر برسد اما در برابر امکاناتی که دریافت خواهید کرد، قیمت آن بسیار به صرفه خواهد بود. اگر مقایسه ای بین دیگر تجهیزات ذخیره سازی موجود بازار داشته باشید به این نتیجه خواهید رسید دستگاه کیونپ که در حال حاضر به صرفه ترین و بهترین دستگاه ذخیره سازی اطلاعات می باشد. برای اطلاع از آخرین قیمت نمونه های مختلف این محصول می توانید به مراکز فروش مراجعه کنید.

پیش از آنکه ذخیره ساز NAS کیونپ را راه اندازی کنید، انتظار دارید که مدت زمان اعتبار برای سرور DHCP را (اصطلاحاً به آن DHCP Release گفته می شود) در شبکه معین نماید. به عنوان مثال، روتر شما  باید یک IP به ذخیره ساز کیونپ NAS اختصاص دهد تا بتواند آن را به شبکه LAN محلی متصل نماید، و تا زمانی که در یک زیرشبکه شناور نباشید، این چنین نخواهد بود.

 شبکه های ما (و بسیاری دیگر) در ناحیه ۱۹۲.۱۶۸.۰ قرار دارند از اینرو ذخیره ساز کیونپ تنها با نرم افزار QTS مورد استفاده قرار میگیرد. این نرم افزار واحد ذخیره ساز را شناسایی و به کاربر این امکان را می دهد تا آن را  با IP LAN اختصاصی پیکربندی نماید. سپس مجدداً با    DHCP lease، آدرس IP را در مرورگر وارد می کنید و پیکربندی را انجام می دهید. با این حال، برای دسترسی به ذخیره ساز NAS برای راه اندازی بایستی به یک ابزار نرم افزار راه انداز Qnap setup wizard رجوع کنیم که شرکت  کیونپ این راه انداز را به همراه واحدهای ذخیره ساز NAS عرضه می کند (که برای دانلود در وبسایت نیز فایل دسترسی است). تنها کافی است آن را اجرا کنید و خواهد دید که ذخیره ساز NAS شما در لیست نمایش داده می شود.

پس از ورود به سیستم با  وارد کردن کلمه Admin در قسمت کاربری و رمز ورود (که پس از یکبار ورود بهتر است آن را تغییر دهید)، می توانید یک IP به آن اختصاص دهید .

اکنون ذخیره ساز کیونپ NAS آماده دسترسی خواهد بود. سپس IP جدید را وارد می کنیم و می توانیم به ذخیره ساز  NAS کیونپ دسترسی داشته باشیم. تا این مرحله، یک نرم افزار راه انداز، این واحد ذخیره ساز را راه اندازی میکند، پس از نصب هارد دیسک ها و تأمین قدرت واحد ذخیره ساز، و اتصال آن به یک اترنت و  روشن نمودن آن، پس از گذشت یک دقیقه، چراغ های LED هارد دیسک روشن می شود و شما یک سری صدای بوق می شنوید. هم اکنون دستگاه آماده راه اندازی و اجرا است. همیشه سیستم عامل های جدید در دسترس خواهند بود که شما بایستی به کمک عملکرد بروزرسانی آنها را بروز کنید. این سیستم عامل به خودکار دانلود و نصب می شود که پروسه آن حدود یک دقیقه به طول می انجامد. به یاد داشته باشید که همیشه بایستی سیستم عامل خود را به آخرین نسخه در صورت وجود بروزرسانی کنید.

این بروزرسانی ها نه تنها نرم افزارهای جدیدی را معرفی می کند بلکه اصلاحات امنیتی و آسیب پذیری را نیز اعمال می کند. به خصوص اگر از طریق http / ssh / mysql or FTP قصد دارید کیونپ را در در شبکه خارجی قابل دسترسی کنید ، لازم است همیشه بروزرسانی انجام دهید. به هنگامی که ذخیره ساز NAS سیستم عامل را نصب نمود و و آن را مجدداً راه اندازی و اجرا کرد، مجدداً در مرورگر کار خود را ادامه می دهد. اگر چنین نشد،  مجددا IP را وارد نمایید. هم اکنون wizard setup را انتخاب می نماییم، نام و پسورد واحد ذخیره ساز NAS کیونپ را وارد می کنیم، و از آنجا شما می توانید با این نرم افزار دستگاه را راه اندازی و در شبکه پیکربندی کنید. در مقدار دهی ابتدایی سیستم اولیه از شما خواسته می شود تا واحد های ذخیره سازی/آرایه  را نصب کنید که میان تعداد زیاد آنها بایستی انتخاب کنید.

همچنین به بررسی SSD خواهیم پرداخت تا بتوان مقدار حداکثر پایایی سیستم فایل مورد آزمون قرار داد و علاوه بر آن توان عملیاتی واحد NAS به درستی اندازه گیری می شود. خوب است بدانیم که می توان چندین سیستم فایل انتخاب نمود،که از نوع همیشه محبوب سیستم EXT۳/EXT۴، XFS و Btrfs نیز پشتیبانی می شود. Btrfs از سیستم های فایل شناخته شده ای است که عملکرد آن در مقیسه با XFS و EXT کندتر است. اما به طور کلی انتخاب های لیست شده از سطح عملکرد خوبی برخوردارند، اینطور نیست؟ اگر شک دارید و یا بسیار حساس هستید، EXT۴ مناسب ترین انتخاب برای شماست.

در این تنها با یک SSD سریع این واحد ذخیره ساز را بررسی می کنیم، بنابراین، یک JBOD ایجاد کرده و RAID را ه حال خود می گذاریم. اما با این همه در انتخاب هایتان می توانید یک آرایه RAID را انتخاب نمایید (و JBOD امکان افزودن هارد دیسک های بیشتری را فراهم می کند). با RAID، می توانید مارک کنید، آینه سازی کنید و آن را ترکیب کنید. امروزه RAID عمدتاً در خصوص افزونگی است، بنابراین اگر یک HDD عمل نکند، ویژگی  hot-spare  یا hotswap در هارد دیسک نیز از کار می افتد و می توانید مجدداً آرایه خود را با فقدان اطلاعات بازسازی کنید (البته اگر خوش شانس باشید). به هنگامی که ذخیره ساز NAS در مرحله مقداردهی ابتدایی قراردارد، می توان با کلمه عبور admin وارد شد. چند میانبر کوچک نیز در این مرحله وجود دارد، اگر مایل هستید محتوای وب عمومی خود را داشته باشید، به طور مثال،  FTP  در اینترنت قابل دسترسی است و سپس در تنظیمات روتر بایستی پورت های TCP یعنی پورت ۸۰ و ۲۱ را برای IP ذخیره ساز NAS یعنی  ۱۹۲,۱۶۸.۰را باز کنید که پس از آن روتر شما درخواست های ورودی و خروجی را به IP اختصا ص یافته هدایت می کند. اما به دلایل امنیتی لازم است اطمینان حاصل کنید که نسخه آخر و به روز شده سیستم عامل  دانلود و بروزرسانی کرده اید.

پس از آنکه نصب خودکار انجام شد، ذخیره ساز وارد رابط کاربری admin می شود و آنجا به سیستم عامل QnapOS  دسترسی خواهید داشت. شرکت کیونپ نسبت به سایر رقیبهای خود تا مدت های طولانی بروز بوده و تمامی بروز رسانی های آن ظاهر مطلوب، ساختار خوب و عملکرد اصلی تحت عنوان rock solid سنگ جامد قرار دارد به طوریکه حتی آرایش ظاهری را دلپسند است.   سیستم عامل QnapOS  حاوی ویژگی های استاندارد ذخیره سازی NAS مانند سرور پشتیبان، سرور FTP، سرور فایل، مدیریت ذخیره سازی، کنترل دسترسی همراه با App Central افزوده شده است که به کاربر امکان گسترش قابلیت های عملکردی در دستگاه ذخیره ساز NAS  را با افزودن نرم افزارهایی برای ویژگی هایی مانند نظارت، پشتیبان گیری ابر، سرور  چندرسانه ای و غیره می دهد. هم اکنون قدم به قدم به سراغ رابط کاربری می رود. ما با کنترل کاربر شروع می کنیم و می توان دید که ذخیره سازی های ما اشتراک دایرکتوری را تنها برای اهداف تست معیار افزوده است.

یکی از ویژگی های اساسی واحد ذخیره سازی کیونپ NAS آن است که می توان پارتیشن های درایو و اشتراک شبکه را به گروه های کاربر یا کاربران اختصصاص داد، که این عمل با تخصیص ویژگی های امنیتی خاص و قابلیت دسترسی بسیار سودمند واقع می شود. شما می توانید وارد حساب کاربری خود شوید و یا آنکه کاربری خود با ادمین یا حقوق محدود ایجاد نمایید. سپس از ورود به کاربری خود و دسترسی به سرور NAS اطمینان حاصل کنید. تنها کافی است شبکه خود را در جستجو کنید. اگر به درستی نام و کلمه عبور را وارد کرده باشید و به مسیرهای جدید حساب کاربری و یا گروه کاربر را اختصاص داده باشید، باید پس از آنکه  با کلمه و رمز عبود وارد ذخیره ساز شدید، به آنها دسترسی داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که پس از ایجاد اشتراک دایرکتوری، شما می توانید به کاربر و گروه ها، مجوز ها و اختیارات همانند عدم دسترسی (no access)، فقط خواندن (read only) یا قابلیت خواندن و نوشتن (read/write capability). به هنگامی که اشتراک شبکه با کلیک ویندوز راه اندازی شود، می توان آن را در ویندوز به اشتراک گذاشت و تغییر نام درایو به آن اختصاص داده شود.

افزونه Activity Log و Monitor

سیستم عامل و راب کاربری گرافیکی (OS/GUI) پیشرفت های موفقیت آمیزی داشته اند: نرم افزارها با logs و نظارت فعال (active monitoring) سروکار دارند، به طوریکه می توانند به همان اندازه ای مورد نیاز کاربر است پیشرفته باشند. هرکسی که با Linux، Unix و سرورها راحت باشد، می تواند تصاویر و اسکرین شات های زیر را تشخیص دهد. اساساً، نظارت شما را قادر می سازد تا  بتوانید ببینید که در داخل ذخیره ساز NAS چه اتفاقی می افتد. CPU شما چه مقدار بار استفاده می کند، چقدر شبکه فعال است و یا حتی می توانید لیست فرآیندهای در حال اجرا و میزان استفاده از CPU ببینید (بله، این همان عملکرد بالا در Linux/Unix است. کیونپ در واقع ترکیبی از خروجی با نمودارهای به روز و جدید است.