امکانات کیونپ

پیش از آنکه ذخیره ساز NAS کیونپ را راه اندازی کنید، انتظار دارید که مدت زمان اعتبار برای سرور DHCP را (اصطلاحاً به آن DHCP Release گفته می شود) در شبکه معین نماید. به عنوان مثال، روتر شما  باید یک IP به ذخیره ساز کیونپ NAS اختصاص دهد تا بتواند آن را به شبکه LAN محلی متصل نماید، و تا زمانی که در یک زیرشبکه شناور نباشید، این چنین نخواهد بود.

 شبکه های ما (و بسیاری دیگر) در ناحیه ۱۹۲.۱۶۸.۰ قرار دارند از اینرو ذخیره ساز کیونپ تنها با نرم افزار QTS مورد استفاده قرار میگیرد. این نرم افزار واحد ذخیره ساز را شناسایی و به کاربر این امکان را می دهد تا آن را  با IP LAN اختصاصی پیکربندی نماید. سپس مجدداً با    DHCP lease، آدرس IP را در مرورگر وارد می کنید و پیکربندی را انجام می دهید. با این حال، برای دسترسی به ذخیره ساز NAS برای راه اندازی بایستی به یک ابزار نرم افزار راه انداز Qnap setup wizard رجوع کنیم که شرکت  کیونپ این راه انداز را به همراه واحدهای ذخیره ساز NAS عرضه می کند (که برای دانلود در وبسایت نیز فایل دسترسی است). تنها کافی است آن را اجرا کنید و خواهد دید که ذخیره ساز NAS شما در لیست نمایش داده می شود.

پس از ورود به سیستم با  وارد کردن کلمه Admin در قسمت کاربری و رمز ورود (که پس از یکبار ورود بهتر است آن را تغییر دهید)، می توانید یک IP به آن اختصاص دهید .

اکنون ذخیره ساز کیونپ NAS آماده دسترسی خواهد بود. سپس IP جدید را وارد می کنیم و می توانیم به ذخیره ساز  NAS کیونپ دسترسی داشته باشیم. تا این مرحله، یک نرم افزار راه انداز، این واحد ذخیره ساز را راه اندازی میکند، پس از نصب هارد دیسک ها و تأمین قدرت واحد ذخیره ساز، و اتصال آن به یک اترنت و  روشن نمودن آن، پس از گذشت یک دقیقه، چراغ های LED هارد دیسک روشن می شود و شما یک سری صدای بوق می شنوید. هم اکنون دستگاه آماده راه اندازی و اجرا است. همیشه سیستم عامل های جدید در دسترس خواهند بود که شما بایستی به کمک عملکرد بروزرسانی آنها را بروز کنید. این سیستم عامل به خودکار دانلود و نصب می شود که پروسه آن حدود یک دقیقه به طول می انجامد. به یاد داشته باشید که همیشه بایستی سیستم عامل خود را به آخرین نسخه در صورت وجود بروزرسانی کنید.

این بروزرسانی ها نه تنها نرم افزارهای جدیدی را معرفی می کند بلکه اصلاحات امنیتی و آسیب پذیری را نیز اعمال می کند. به خصوص اگر از طریق http / ssh / mysql or FTP قصد دارید کیونپ را در در شبکه خارجی قابل دسترسی کنید ، لازم است همیشه بروزرسانی انجام دهید. به هنگامی که ذخیره ساز NAS سیستم عامل را نصب نمود و و آن را مجدداً راه اندازی و اجرا کرد، مجدداً در مرورگر کار خود را ادامه می دهد. اگر چنین نشد،  مجددا IP را وارد نمایید. هم اکنون wizard setup را انتخاب می نماییم، نام و پسورد واحد ذخیره ساز NAS کیونپ را وارد می کنیم، و از آنجا شما می توانید با این نرم افزار دستگاه را راه اندازی و در شبکه پیکربندی کنید. در مقدار دهی ابتدایی سیستم اولیه از شما خواسته می شود تا واحد های ذخیره سازی/آرایه  را نصب کنید که میان تعداد زیاد آنها بایستی انتخاب کنید.

همچنین به بررسی SSD خواهیم پرداخت تا بتوان مقدار حداکثر پایایی سیستم فایل مورد آزمون قرار داد و علاوه بر آن توان عملیاتی واحد NAS به درستی اندازه گیری می شود. خوب است بدانیم که می توان چندین سیستم فایل انتخاب نمود،که از نوع همیشه محبوب سیستم EXT۳/EXT۴، XFS و Btrfs نیز پشتیبانی می شود. Btrfs از سیستم های فایل شناخته شده ای است که عملکرد آن در مقیسه با XFS و EXT کندتر است. اما به طور کلی انتخاب های لیست شده از سطح عملکرد خوبی برخوردارند، اینطور نیست؟ اگر شک دارید و یا بسیار حساس هستید، EXT۴ مناسب ترین انتخاب برای شماست.

در این تنها با یک SSD سریع این واحد ذخیره ساز را بررسی می کنیم، بنابراین، یک JBOD ایجاد کرده و RAID را ه حال خود می گذاریم. اما با این همه در انتخاب هایتان می توانید یک آرایه RAID را انتخاب نمایید (و JBOD امکان افزودن هارد دیسک های بیشتری را فراهم می کند). با RAID، می توانید مارک کنید، آینه سازی کنید و آن را ترکیب کنید. امروزه RAID عمدتاً در خصوص افزونگی است، بنابراین اگر یک HDD عمل نکند، ویژگی  hot-spare  یا hotswap در هارد دیسک نیز از کار می افتد و می توانید مجدداً آرایه خود را با فقدان اطلاعات بازسازی کنید (البته اگر خوش شانس باشید). به هنگامی که ذخیره ساز NAS در مرحله مقداردهی ابتدایی قراردارد، می توان با کلمه عبور admin وارد شد. چند میانبر کوچک نیز در این مرحله وجود دارد، اگر مایل هستید محتوای وب عمومی خود را داشته باشید، به طور مثال،  FTP  در اینترنت قابل دسترسی است و سپس در تنظیمات روتر بایستی پورت های TCP یعنی پورت ۸۰ و ۲۱ را برای IP ذخیره ساز NAS یعنی  ۱۹۲,۱۶۸.۰را باز کنید که پس از آن روتر شما درخواست های ورودی و خروجی را به IP اختصا ص یافته هدایت می کند. اما به دلایل امنیتی لازم است اطمینان حاصل کنید که نسخه آخر و به روز شده سیستم عامل  دانلود و بروزرسانی کرده اید.

پس از آنکه نصب خودکار انجام شد، ذخیره ساز وارد رابط کاربری admin می شود و آنجا به سیستم عامل QnapOS  دسترسی خواهید داشت. شرکت کیونپ نسبت به سایر رقیبهای خود تا مدت های طولانی بروز بوده و تمامی بروز رسانی های آن ظاهر مطلوب، ساختار خوب و عملکرد اصلی تحت عنوان rock solid سنگ جامد قرار دارد به طوریکه حتی آرایش ظاهری را دلپسند است.   سیستم عامل QnapOS  حاوی ویژگی های استاندارد ذخیره سازی NAS مانند سرور پشتیبان، سرور FTP، سرور فایل، مدیریت ذخیره سازی، کنترل دسترسی همراه با App Central افزوده شده است که به کاربر امکان گسترش قابلیت های عملکردی در دستگاه ذخیره ساز NAS  را با افزودن نرم افزارهایی برای ویژگی هایی مانند نظارت، پشتیبان گیری ابر، سرور  چندرسانه ای و غیره می دهد. هم اکنون قدم به قدم به سراغ رابط کاربری می رود. ما با کنترل کاربر شروع می کنیم و می توان دید که ذخیره سازی های ما اشتراک دایرکتوری را تنها برای اهداف تست معیار افزوده است.

یکی از ویژگی های اساسی واحد ذخیره سازی کیونپ NAS آن است که می توان پارتیشن های درایو و اشتراک شبکه را به گروه های کاربر یا کاربران اختصصاص داد، که این عمل با تخصیص ویژگی های امنیتی خاص و قابلیت دسترسی بسیار سودمند واقع می شود. شما می توانید وارد حساب کاربری خود شوید و یا آنکه کاربری خود با ادمین یا حقوق محدود ایجاد نمایید. سپس از ورود به کاربری خود و دسترسی به سرور NAS اطمینان حاصل کنید. تنها کافی است شبکه خود را در جستجو کنید. اگر به درستی نام و کلمه عبور را وارد کرده باشید و به مسیرهای جدید حساب کاربری و یا گروه کاربر را اختصاص داده باشید، باید پس از آنکه  با کلمه و رمز عبود وارد ذخیره ساز شدید، به آنها دسترسی داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که پس از ایجاد اشتراک دایرکتوری، شما می توانید به کاربر و گروه ها، مجوز ها و اختیارات همانند عدم دسترسی (no access)، فقط خواندن (read only) یا قابلیت خواندن و نوشتن (read/write capability). به هنگامی که اشتراک شبکه با کلیک ویندوز راه اندازی شود، می توان آن را در ویندوز به اشتراک گذاشت و تغییر نام درایو به آن اختصاص داده شود.

افزونه Activity Log و Monitor

سیستم عامل و راب کاربری گرافیکی (OS/GUI) پیشرفت های موفقیت آمیزی داشته اند: نرم افزارها با logs و نظارت فعال (active monitoring) سروکار دارند، به طوریکه می توانند به همان اندازه ای مورد نیاز کاربر است پیشرفته باشند. هرکسی که با Linux، Unix و سرورها راحت باشد، می تواند تصاویر و اسکرین شات های زیر را تشخیص دهد. اساساً، نظارت شما را قادر می سازد تا  بتوانید ببینید که در داخل ذخیره ساز NAS چه اتفاقی می افتد. CPU شما چه مقدار بار استفاده می کند، چقدر شبکه فعال است و یا حتی می توانید لیست فرآیندهای در حال اجرا و میزان استفاده از CPU ببینید (بله، این همان عملکرد بالا در Linux/Unix است. کیونپ در واقع ترکیبی از خروجی با نمودارهای به روز و جدید است.