QNAP VJBOD Cloud کیونپ

پشتیبان گیری از اطلاعات تجاری در فضای ابری با QNAP VJBOD Cloud

کمپانی کیونپ که با تمرکز بر نیاز های مشتریان هر روزه خدمات سخت افزاری و نرم افزاری جدید تری را در حوزه ذخیره سازی داده ها ارائه می کند؛ این بار با معرفی QNAP VJBOD Cloud خیال کاربران را از نظر امنیت و پایداری اطلاعات برای همیشه راحت نموده است.
هر چقدر هم که دستگاه ذخیره سازی پیشرفته ای را در اختیار داشته باشید باز هم ممکن است اطلاعاتی که بسیار برای شما مهم هستند را در هنگام بروز عوامل طبیعی و یا مواردی مانند آتش سوزی و غیره از دست بدهید. بنابراین برای صاحبان پایگاه داده و یا مشاغلی که ارائه خدمات آن ها منوط به دسترسی همیشگی به داده های ذخیره شده است، همواره این نگرانی ها وجود دارد. QNAP VJBOD Cloud با رفع نگرانی مذکور تجربه استفاده از دستگاه های ذخیره ساز کیونپ را به سطح بالاتری ارتقا می دهد.
با استفاده از QNAP VJBOD Cloud ضمن کاهش ترافیک در پهنای باند، زمان پشتیبان گیری و همچنین استفاده بهینه از فضای ذخیره سازی، قادر خواهید بود همواره در فضای ابری یک نسخه پشتیبان از اطلاعات QNAP NAS داشته باشید تا در صورت بروز هر گونه اتفاق غیر مترقبه ای، امنیت اطلاعات شما تضمین شده و در هر موقعیت مکانی قابل دسترس باشد.

QNAP VJBOD Cloud انعطاف پذیر، مقرون به صرفه و ایمن

به طور کلی مشاغل به منظور برنامه ریزی برای پشتیبان گیری از راه دور، دو انتخاب اصلی دارند. یا می بایست روی ایجاد سرور از راه دور خود سرمایه گذاری کنند و یا اینکه از امکان پشتیبان گیری در فضای ابری که انعطاف پذیر و مقرون به صرفه نیز هست استفاده نمایند. 
به همین منظور کمپانی کیونپ برای ساده تر کردن پشتیبان گیری ابری،  QNAP VJBOD Cloud را ارائه کرده است. سرویسی که پشتیبان گیری شیء ابری از QNAP NAS را بهینه می کند. در قالب ذخیره سازی شیء ابری، داده های نسخه پشتیبان به فرمت غیرقابل تشخیص تبدیل می شوند و این امر جایگزین امن تری برای پشتیبان گیری از داده های حساس است.

پیکر بندی چند سطحی JBOD برای ذخیره سازی داده ها

JBOD کیونپ مدلTL-D1600S

برای درک درست از سرویس  QNAP VJBOD Cloud ابتدا باید JBOD را درست بشناسیم و از پس آن VJBOD (JBOD مجازی) را بررسی نماییم. در نهایت ضمن آشنایی با تفاوت های آن ها با هم و همچنین با QNAP VJBOD Cloud قادر خواهیم بود شناخت صحیحی از کاربرد ها و مزایای این تکنولوژی های ذخیره سازی داشته باشیم. لطفا در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

JBOD که مخفف Just Bunch Of Disk (فقط یک دسته دیسک) است، یک نوع پیکربندی چند سطحی برای دیسک های ذخیره سازی  می باشد و به مجموعه ای از دیسک ها در یک سیستم کامپیوتری اشاره می کند که به صورت یک حجم منطقی و یکپارچه ترکیب شده اند.
در سیستم ذخیره سازی JBOD، چندین هارد دیسک یا درایوهای حالت جامد (SSD) در یک محفظه واحد کنار هم قرار می گیرند. داده ها به صورت پی در پی در پیکربندی JBOD نوشته می شوند و از مراحل پیچیده تر نوشتن داده ها (مانند آنچه در سیستم های دیسک مستقل (RAID) استفاده می شود) اجتناب می شود.

JBOD توسط سازمان هایی استفاده می شود که به یک روش ذخیره سازی کارآمد در محل (و نه از راه دور) نیاز دارند؛ چرا که حجم زیادی از فضای ذخیره سازی را در اختیار کاربر قرار می دهد و بسته به نیاز کاربران می تواند پیکربندی شود.

VJBOD، راه حل استفاده بهینه از چندین واحد QNAP NAS

همانطور که گفته شد برای شناخت  QNAP VJBOD Cloud ابتدا باید JBOD  و سپس VJBOD را بررسی نماییم. VJBOD یا Virtual JBOD یک فناوری افزایش ظرفیت است که اجازه می دهد از منابع اضافی ذخیره سازی یک QNAP NAS برای گسترش فضای ذخیره سازی QNAP NAS دیگر مورد استفاده قرار گیرد. به زبان ساده تر فناوری VJBOD امکان پیکربندی چندین QNAP NAS به صورت یک حجم منطقی و یکپارچه (بدون محدودیت محل استقرار دستگاه ذخیره ساز) را فراهم می کند.

VJBOD امکان پیکربندی چندین QNAP NAS به صورت یک واحد یکپارچه را فراهم می کند

ایجاد فضای ذخیره سازی VJBOD با عملکرد بالا و پهنای باند 40 گیگابایت اترنت

کمپانی کیونپ، توسعه QNAP VJBOD Cloud را با الگو برداری از VJBOD انجام داده است. فناوری VJBODمبتنی بر ذخیره سازی تعریف شده توسط سیستم نرم افزاری می باشد و با افزایش ظرفیت آنلاین، انعطاف پذیری بیشتری نسبت به توسعه سنتی JBOD دارد. VJBOD قادر است با پشتیبانی از iSCSI SAN، انتقال سریع داده از طریق اتصال شبکه را با سرعتی معادل 10 GbE تا 40 GbE تضمین نماید. در جدول زیر تفاوت های بین JBOD و VJBOD را ملاحظه می فرمایید.

VJBOD امکان پیکربندی چندین QNAP NAS به صورت یک واحد یکپارچه را فراهم می کند

بررسی تفاوت های موجود بین QNAP VJBOD Cloud و VJBOD

تکنولوژی QNAP VJBOD Cloud یک روش ذخیره سازی ابری مبتنی بر بلاک است که پشتیبان گیری داده ها را در ابر تسهیل می کند و در نتیجه عملکرد آن، فقط بلاک های اصلاح شده (تغییر یافته) به ابر منتقل می شوند؛ از این رو استفاده از پهنای باند تا حد زیادی کاهش و سرعت انتقال اطلاعات افزایش می یابد.

نمایش عملکرد QNAP VJBOD Cloud به صورت شماتیک

از سوی دیگر VJBOD فناوری است که به طور اختصاصی توسط QNAP معرفی شده و به کاربر این امکان را می دهد تا فضای ذخیره سازی یک QNAP NAS را با به خدمت گرفتن فضای ذخیره سازی بلا استفاده، یک یا چند QNAP NAS دیگر گسترش دهد.در واقع VJBOD به استفاده بهینه از فضای ذخیره سازی در چندین دستگاه QNAP NAS کمک می نماید؛ در حالی که QNAP VJBOD Cloud امکان ذخیره سازی و پشتیبان گیری امن و ساده را در فضای ابری میسر می کند.

نمایش عملکرد QNAP VJBOD Cloud به صورت شماتیک

کاهش زمان بازیابی داده ها و پشتیبان گیری ابری ساده با QNAP VJBOD Cloud 

با QNAP VJBOD Cloud، کاربران می توانند حجم یا LUN های ابری را در QNAP NAS خود ایجاد کرده و همچنین با استفاده از پروتکل هایSMB ،NFS ،AFP ،FTP ، WebDAV و iSCSI داده ها را آپلود نموده یا به آن ها دسترسی داشته باشند. 
داده های موجود در حجم ابر یا LUN های ابری، به طور خودکار در ابر پشتیبان گیری می شوند. اگر QNAP NAS اولیه آفلاین شود، می توانید با استفاده از نقطه بازیابی فوری در یک سیستم QNAP NAS دیگر، داده ها و برنامه های کاربردی را مجدداً از فضای ابری بازیابی کرده و به این صورت از حذف داده ها و یا قطع سرویس جلوگیری نمایید.

ویژگی های کلیدی QNAP VJBOD Cloud

در ادامه برخی از ویژگی های اصلی QNAP VJBOD Cloud را که منجر به استقبال مشاغل مختلف از این فناوری شده است را ملاحظه می فرمایید.

برخی از شرکت های ارائه کننده سرویس ذخیره سازی ابری که توسط QNAP VJBOD Cloud پشتیبانی می شود

حالت ذخیره سازی محلی

QNAP NAS نسخه یکسانی از داده های پشتیبان گیری مبتنی بر ابر را ذخیره می کند. بنابراین اگر اتصال ابر قطع شود، کاربران همچنان می توانند به داده های QNAP NAS دسترسی داشته باشند.

ذخیره سازی برای فضای ذخیره شده محلی 

فضای ذخیره شده محلی QNAP NAS (مانند حجم ابر و LUN های ابری) از شتاب حافظه پنهان پشتیبانی می کند، که عملکرد ذخیره سازی محلی را بهینه می نماید.

نقطه بازیابی فوری

بازیابی فوری را می توان به صورت خودکار هر 30 دقیقه یا زمانی که تغییر بلاک بیشتر از 10 واحد است فعال نمود. کاربران می توانند به راحتی با استفاده از یکی از چندین نسخه پشتیبان گیری شده در ابر، داده ها را سریعاً بازیابی کنند.

پشتیبان گیری افزایشی خودکار

QNAP VJBOD Cloud داده های تصادفی و پرونده های بزرگ را به صورت بلاک در ابر بارگذاری می کند. در نتیجه فقط تغییرات (اضافه ، اصلاح یا حذف) انتقال می یابند. به همین جهت، کاهش هزینه های عملیاتی را از طریق صرفه جویی در پهنای باند، زمان پشتیبان گیری و ظرفیت ذخیره سازی ابری در بر دارد. 

رمزگذاری فضای ذخیره سازی در ابر

QNAP VJBOD Cloud از رمزگذاری AES 256 بیتی برای محافظت از داده های حساس و محرمانه در ابر پشتیبانی می کند. امنیت بالای این شیوه رمزگذاری، تضمین کننده حفاظت از اطلاعات است.

قطع ارتباط و انتقال اجباری

با استفاده از QNAP VJBOD Cloud استفاده از مجوز ها را بهینه سازی نمایید. برای این منظور می توانید حجم ابر یا LUN های ابری را به طور ایمن جدا نموده یا «انتقال اجباری - انتقال امن» را برای تغییر اتصالات ذخیره سازی ابر فعال نمایید.

آسودگی خیال با تمرکز همه داده ها در فضای ابری

سازمان ها می توانند سیستم های QNAP NAS را در مکان های مختلف مستقر کرده و از QNAP VJBOD Cloud برای ایمن سازی داده های تولید شده در مکان های مختلف و انتقال آن ها به ابر استفاده کنند. در صورت آفلاین شدن غیر منتظره QNAP NAS محلی، داده ها می توانند در ابر نگهداری و حفاظت شوند. تمرکز داده ها به صورت امن و یکجا در فضای ابری، تضمین کننده کنترل کامل مدیران فناوری روی ذخیره سازی و استفاده از مخازن ابری است.

پشتیبانی QNAP VJBOD Cloud از خدمات اصلی ذخیره سازی ابری

QNAP VJBOD Cloud یک سرویس ذخیره سازی مبتنی بر بلاک است که به شما امکان می دهد فضای ذخیره سازی مورد نیاز خود را از ارائه دهندگان خدمات ابری دریافت نمایید. برای چنین سرویسی، پشتیبانی از حداکثر خدمات قابل ارائه جزء اولویت های اصلی می باشد. در ادامه برخی از خدمات قابل دریافت از ارائه کنندگان فضای ابری که توسط QNAP VJBOD Cloud نیز پشتیبانی می شود را ملاحظه می فرمایید.  

برخی از شرکت های ارائه کننده سرویس ذخیره سازی ابری که توسط QNAP VJBOD Cloud پشتیبانی می شود

•    QNAP VJBOD Cloud از چندین سرویس ذخیره سازی شیء ابری (از جمله Amazon S3 ، Google Cloud ، Azure و غیره) پشتیبانی می کند. 

•    بارگذاری داده های تصادفی و پرونده های بزرگ به صورت بلاک روی ابر برای مشاغل با برنامه های کاربردی که نیاز به انتقال فایل های بزرگ دارند (به عنوان مثال، پایگاه های داده، حجم VM و فیلم ها) بسیار مناسب است چرا که انتقال داده ها کارآمد تر و در مصرف پهنای باند صرفه جویی می شود.

•    پس از پشتیبان گیری QNAP VJBOD Cloud از داده ها بر روی ابر، داده ها به فرمت غیرقابل تشخیص تبدیل می شوند تا حفاظت بیشتری از داده ها انجام شود. فایل های بارگذاری شده در ابر با استفاده از روش های مبتنی بر بلوک، برای سایرین قابل شناسایی و به کارگیری نیستند.

•    QNAP VJBOD Cloud شامل یک مجوز مادام العمر رایگان می شود؛ اما امکان خریداری و نصب  مجوزهای اضافی (حداکثر 8 لایسنس) را نیز برای کاربران فراهم نموده است. یک فضای ذخیره سازی ابری می تواند چندین حجم ابر و یا LUN را در خود جای دهد. البته باید در نظر داشت که حداکثر حجم ابر و یا LUN با توجه به ظرفیتRAM  دستگاه ذخیره ساز تعیین می شود.

ارائه سرویس ترکیبی QNAP VJBOD Cloud و HybridMount توسط کمپانی کیونپ

کمپانی کیونپ یک گام دیگر جهت افزایش رفاه و آسودگی خاطر کاربرانش برداشته و با توسعه QNAP VJBOD Cloud سرویس HybridMount را ارائه نموده است. این سرویس که به منظور تامین همه جانبه نیازهای مشتریان عرضه شده است؛ ذخیره سازی ابری را مبتنی بر فایل انجام می دهد و استفاده از آن در کنار QNAP VJBOD Cloud قابلیت های مدیریتی بی نظیری را در اختیار کاربران قرار خواهد داد.

سری جدید دستگاه های ذخیره ساز علاوه بر سرویس ذخیره سازی ابری مبتنی بر بلاک QNAP VJBOD Cloud، از سرویس ذخیره سازی ابری مبتنی بر فایل HybridMount نیز پشتیبانی می کنند. 

در جدول زیر تفاوت ها و قابلیت های این دو سرویس ابری را مشاهده می فرمایید.

QNAP VJBOD Cloud، از سرویس ذخیره سازی ابری مبتنی بر فایل HybridMount نیز پشتیبانی می کنند.

افزایش ظرفیت ذخیره سازی و دسترسی سریع تر به فایل

با سرویس HybridMount می توانید فضای ذخیره سازی شخصی را در ابرهای عمومی و ریموت سرور ها نصب کنید. علاوه بر این HybridMount در کنار QNAP VJBOD Cloud قابلیت فعال سازی یک درگاه ابری را به شما می دهد تا ساده سازی برنامه های ترکیبی ابر، انتقال داده ها به ابر، پشتیبان گیری و بازیابی ابر و به طور کلی استفاده از کلیه خدمات ابری، بدون دردسر و در سریع ترین زمان ممکن انجام پذیرد. در ادامه برخی از ویژگی های کلیدی سرویس ترکیبی ابری  QNAP VJBOD Cloudو  HybridMount را ملاحظه می فرمایید.

ذخیره سازی هوشمند

به منظور افزایش سرعت دسترسی نزدیک به LAN برای فایل های پرکاربرد، آیتم های ذخیره شده در QNAP NAS به صورت هوشمند و خودکار در بخش HybridMount Cache Space ذخیره می شوند. البته کاربران آمازون درایو و شیر فایل، باید در نظر داشته باشند که Amazon Drive و ShareFile از ذخیره سازی محلی پشتیبانی نمی کنند.

گردش کار یکپارچه

کاربران و نرم افزار های سیستم به راحتی می توانند با استفاده از پروتکل هایSMB ، AFP ، NFS ، FTP ، WebDAV و S3 به فایل های ذخیره شده در ابر دسترسی پیدا کنند.

انتقال رمزگذاری شده

رمزگذاری SSL تضمین کننده امنیت انتقال اطلاعات حساس در شبکه جهانی اینترنت است.

اشتراک دسترسی محلی

هنگامی که چندین کاربر محلی (افراد یا گروه های مجاز) به داده های ابری دسترسی پیدا می کنند، فایل های ابری مورد نظر فقط یک بار (نه به تعداد کاربران) بارگیری می شوند؛ که این مورد به صرفه جویی در پهنای باند و هزینه های مربوطه منجر می شود.

همگام سازی چند نقطه ای

تیم هایی که از چندین مکان کار می کنند می توانند بدون محدودیت توسط شبکه محلی، با استفاده از QNAP VJBOD Cloud و HybridMount به فایل های ذخیره شده در ابر دسترسی پیدا کرده و آن ها را همگام سازی (Synchronize) و به اشتراک بگذارند.

مرکز برنامه

فایل های ذخیره شده در ابر توسط QNAP VJBOD Cloud و HybridMount می توانند از برنامه های موجود در App Center سیستم عامل QTS برای مدیریت راحت و پر سرعت داده ها استفاده کنند.

مشخصات سیستم های کیونپ برای استفاده از سرویس QNAP VJBOD Cloud 

در ادامه حداقل امکانات مورد نیاز و نکات قابل توجه برای استفاده از سرویس QNAP VJBOD Cloud را ملاحظه می فرمایید. شایان ذکر است برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید با واحد پشتیبانی و یا متخصصان نمایندگی کیونپ تماس حاصل فرمایید.

•    برای دستگاه های QNAP NAS با مدل های زیر، نیاز به سیستم عامل QTS 4.2.2 (یا جدیدتر) می باشد.
TDS-x89, TES-x85U (QTS), TVS-x82, TVS-x80, TS-x79, TS-x73, TVS-x71, TS-x70, TS-x63, TS-x53, TS-x51, IS-400 Pro series

•    برای دستگاه های NAS with QuTS hero h4.5.0 (or newer) نیز حداقل سیستم عامل مورد نیاز QTS 4.2.2 (یا جدیدتر) می باشد.

•    QNAP VJBOD Cloud تنها امکان اجرا روی دستگاه های QNAP NAS  که از iSCSI SAN و حوضچه های ذخیره سازی پشتیبانی می کند را دارد. همچنین توصیه می شود که این دستگاه ها از QTS 4.2.1 (یا جدیدتر) استفاده کنند.

•    QNAP VJBOD Cloud از اتصال حداکثر 9 فضای ذخیره سازی ابری پشتیبانی می کند که یک لایسنس آن به صورت مادام العمر رایگان و 8 تای دیگر، باید با پرداخت هزینه اشتراک یک الی سه ساله فعال شود. 

•    حداکثر حجم ابر و یا LUN مورد استفاده با توجه به ظرفیت RAM دستگاه ذخیره ساز کیونپ تعیین می شود.

•    انتقال داده ها از QNAP NAS محلی به QNAP NAS دیگر، تنها در صورتی امکان پذیر است که هر دوی آن ها از QNAP VJBOD Cloud پشتیبانی کنند.

جمع بندی نهایی

یکی از رموز موفقیت کمپانی کیونپ و عامل اصلی محبوبیت آن نزد کاربران، آنالیز دقیق و جامع نیاز های مشتریان و پاسخ دهی به تقاضای آن ها است. این کمپانی به درستی دریافت که با پیشرفت روزانه فناوری اطلاعات (IT) وابستگی مشاغل به داده ها و اطلاعات ذخیره شده شان افزایش پیدا کرده است. امروزه کسب و کار ها با توجه به متمرکز نبودنشان نیاز دارند علاوه بر امکان دسترسی ساده به اطلاعات، از امنیت داده های ذخیره شده نیز اطمینان کامل داشته باشند.
سرویس QNAP VJBOD Cloud این امکان را برای کاربران ذخیره ساز های تحت شبکه کیونپ فراهم می کند تا با اتصال دستگاه خود و سایر دستگاه های QNAP NAS وابسته به کسب و کار خود (بدون محدودیت مکانی) به فضای ابری، ضمن ذخیره سازی مطمئن و امن داده ها در فضای ابری، از امکانات مربوط به تمرکز داده ها، رمز گذاری داده ها، ذخیره سازی نسخه پشتیبان در فضای ابری به صورت خودکار و سایر مواردی که در این مقاله به شرح آن پرداختیم استفاده نمایند.