سرعت انتقال اطلاعات تا 40 گیگابایت بر ثانیه با تاندربولت کیونپ 

در مقاله های زیادی اهمیت ذخیره سازی اطلاعات و انقلابی که کیونپ در این راستا پدید آورد مورد بحث واقع شده است. اما چه عواملی سبب شده تا کمپانی کیونپ در این جریان نقش پر رنگی داشته باشد؟ برای پاسخ به این سوال باید سایر نیازهایی را که همزمان با امکان ذخیره سازی داده ها مطرح می شود را مورد بررسی قرار داد. نیازهایی چون امکان دسترسی به اطلاعات ذخیره شده و همچنین اشتراک آن ها صرف نظر از موقعیت مکانی. 
یکی از فناوری هایی که به کیونپ در تحقق این خواسته کاربران کمک فراوانی کرده تاندربولت کیونپ بوده است. اما تا چه حد فناوری تاندربولت کیونپ را می شناسیم؟ از نقشی که تاندربولت کیونپ در دسترسی به فایل های با حجم بالا و اشتراک آن ها دارد چقدر اطلاع داریم؟ در این مقاله قصد داریم تاندربولت کیونپ را مورد بررسی قرار داده و پیرامون عملکرد آن مواردی را مطرح کنیم. لطفا با ادامه مقاله همراه باشید.

درباره کمپانی QNAP

کمپانی کیونپ (ارائه کننده لوازم با کیفیت) با تمرکز بر ذخیره سازی و شبکه، روی طراحی انواع سخت افزار ها و توسعه نرم افزار های این حوزه فعالیت می کند. QNAP تاکنون توانسته با معرفی انواع سخت افزارها گام مهمی را در جهت تامین نیاز کاربران خود بردارد. ذخیره سازهای کیونپ که از مهم ترین محصولات این شرکت می باشند بسیار فراتر از دستگاه ذخیره سازی ساده عمل می کنند و با توجه به امکاناتی که در اختیار کاربران قرار می دهد، به آن ها توانایی اتصال به شبکه داخلی و اینترنت، تجزیه و تحلیل هوش مصنوعی، محاسبه پیشرفته و یکپارچه سازی داده ها را بخشیده است. کمپانی کیونپ همواره در به کارگیری تکنولوژی های جدید برای تسهیل موارد فوق، پیشرو بوده است. یکی از همین فناوری ها تاندربولت کیونپ است که در این مقاله قرار است به آن پرداخته شود.

تاندر بولت ( qnapThunderbolt)

تاندربولت به زبان ساده یک رابط سخت افزاری است که امکان اتصال رایانه به سایر دستگاه های جانبی را فراهم می کند. تاندربولت را می توان ترکیبی از DisplayPort و PCI Express که با جریان مستقیم الکتریسیته نیز همراه است، دانست.
پیش از آن که به تاندر بولت کیونپ بپردازیم باید به خاطر داشته باشیم همواره برای اتصال دستگاه های جانبی مختلف به رایانه از انواع اتصال ها استفاده می شد. اما با گذشت زمان و بزرگتر شدن داده ها اغلب مشکل پهنای باند برای انتقال اطلاعات وجود داشت. اتصال های USB در نسل های مختلف تا حد زیادی این موانع را برطرف کردند اما افزایش حجم داده ها و نیاز به سرعت در برقراری ارتباط همچنان محسوس بود. علاوه بر محدودیت پهنای باند، معضل تعدد کابل های متصل به کامپیوتر هم یکی دیگر از محدودیت ها به شمار می رفت.
در نهایت در سال 2011 فناوری تاندربولت که امکان دسترسی به پهنای باند 10 گیگابایت را فراهم می کرد (یعنی امکان انتقال یک ترابایت داده در کمتر از 13ثانیه) وارد بازار شد و کمپانی QNAP با توسعه تاندربولت کیونپ از آن برای رفع نیاز های کاربران در دستگاه های ذخیره ساز تحت شبکهQNAP NAS استفاده نمود.

رابط سخت افزاری تاندربولت کیونپ چهار نسل دارد که تاندربولت 1 و 2 مطابق با اتصال MDP است و تاندربولت 3 و 4 از اتصال USB-Type C بهره می برد و قادر است پهنای باند تا 40 گیگابایت را فراهم نماید.

بررسی نسل اول تاندربولت کیونپ (QNAP Thunderbolt NAS)

انتقال یک فایل حجیم و یا تعداد زیادی فایل کوچک می تواند زمان زیادی را به خود اختصاص دهد. در حالی که 10 گیگابایت اترنت (GbE) که با کمک تاندربولت کیونپ حاصل می شود، می تواند زمان انتقال کلی را به طور چشمگیری کاهش دهد. تاندربولت کیونپ راه حل مناسبی برای تمام افرادی است که با ویدیو های 4K سرو کار دارند و یا ذخیره سازی پروژه های سنگین و گرفتن Back Up از آن ها برایشان امری ضروری به شمار می رود. 
سیستم عامل QTS (سیستم عامل رایج در ذخیره سازهای کیونپ) هم خوانی کاملی با تاندربولت کیونپ دارد و قادر است دستگاه ذخیره ساز را به عنوان اتصال اترنت به سایر سیستم ها متصل نماید. هر اتصال تاندربولت کیونپ می تواند تا شش دستگاه (اعم از دستگاه های ذخیره سازی و رایانه ها) را از طریق یک پورت و بدون نیاز به هاب یا سوییچ به هم ارتباط دهد. علاوه بر این تاندربولت کیونپ به عنوان یک اتصال اترنت با تمام خدمات شبکه (مانند اشتراک فایل، FTP و سایر خدمات) سازگاری کامل دارد.

بررسی نسل دوم تاندربولت کیونپ (QNAP Thunderbolt 2 NAS)

تقریبا 4 برابر سریع تر از USB 3 و دو برابر سریع تر از نسل اول تاندربولت کیونپ که سرعت انتقال آن معادل 10 Gb/s بود. بنابراین قادر است انتقال و نمایش همزمان ویدیو های 4K را به سادگی میسر نماید.  

تفاوت پهنای باند و سرعت انتقال داده در انواع اتصال ها

 

استفاده همزمان از کارت شبکه داخلی 10 GbE در کنار شبکه Thunderbolt  2

نسل دوم تاندربولت کیونپ از پروتکل های استاندارد شبکه در صنعت فناوری استفاده می کند. به این معنی که استفاده از کابل Thunderbolt 2 سایر خدمات شبکه (مانند اشتراک فایل، FTP و سایر خدمات) را می تواند فراهم نماید. علاوه بر این نسل دوم تاندربولت کیونپ می تواند خدمات عمومی اترنت را با کارت شبکه داخلی 10 GbE در کنار شبکه Thunderbolt  2، به طور کاملاً مستقل و بدون تداخل پهنای باند، به طور همزمان اجرا کند. با مدیریت انعطاف پذیر آن می توانید پهنای باند مناسب را برای کارهای مختلف اختصاص دهید.

طراحی شده برای برنامه های رسانه ای 4K

ذخیره سازی و سرعت ورودی و خروجی از مشکلات رایج برای کار با فایل های 4K به شمار می رود چرا که ویرایش، انتقال و نمایش فایل های ویدئویی 4K به پهنای باند بالایی نیاز دارد. نسل دوم تاندربولت کیونپ به طور اختصاصی برای کار با فایل های ویدئویی 4K طراحی و عرضه شده است.  یک جریان 4K فشرده نشده (4096x2160) با سرعت 24 فریم در ثانیه به یک اتصال اترنت کامل 10 گیگابیت بر ثانیه نیاز دارد. استفاده از رزولوشن Full 4K (4096x3112) با نرخ فریم بیشتر حتی پهنای باند بیشتر از 10 گیگابایت اترنت را می طلبد. نسل دوم تاندربولت کیونپ با عملکرد 20 Gb/s قادر است فیلم های 4K  را به راحتی منتقل کرده و بارهای نسبی را با سهولت مدیریت کند. 

بررسی نسل سوم تاندربولت کیونپ (QNAP Thunderbolt 3 NAS)

در حال حاضر یافتن راهی برای افزایش بهره وری و افزایش قابلیت ذخیره سازی از طریق فناوری نسل سوم تاندربولت کیونپ بسیار آسان تر شده است. این فناوری به طور خاص برای جذب آن دسته از متخصصان محتوای رسانه ای طراحی شده است که به دنبال ارتقاء خلاقیت خود هستند.

دو برابر سرعت نسل دوم تاندربولت کیونپ

به محض استفاده از نسل سوم تاندربولت کیونپ برای انتقال انواع فایل ها متوجه برتری های آن خواهید شد. نسل دوم تاندربولت کیونپ سرعت انتقال USB 3.1 را دو برابر کرده بود و نرخ USB 3.0 را چهار برابر کرده بود، اما نسل سوم تاندربولت کیونپ پهنای باند را نسبت به نسخه قبلی خود دو برابر کرد؛ یعنی انتقال داده ها با سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه به سادگی با آن میسر است.

کاهش بی نظمی

سادگی نیز یکی از بهترین ویژگی های نسل سوم تاندربولت کیونپ است، زیرا هرج و مرج ناشی از کابل های متعدد را با تنها یک کابل جایگزین می کند. 

انجام پروژه های سنگین به صورت تیمی

هنگامی که همکاری بین واحد های مختلف کاری مورد نیاز است، ارزش نسل سوم تاندربولت کیونپ به دلیل توانایی آن در ادغام مهارت های افرادی که روی یک پروژه مشترک کار می کنند، مشخص می شود. باید توجه داشت قبل از معرفی نسل سوم تاندربولت کیونپ کاربران مجبور بودند با پروتکلی کندتر کار کنند، به ویژه هنگامی که تعدادی از کاربران به طور همزمان در حال ویرایش یک فایل بودند. 
انتشار برخی از پروژه های سنگین (با حجم بالا) در سریع ترین زمان ممکن برای تقویت نتیجه نهایی بسیار حیاتی است. نسل سوم تاندربولت کیونپ  با توجه به پهنای باند قابل ملاحظه خود و سرعت انتقالی که در اختیار کاربران قرار می دهد امکان فعالیت تیمی به صورت همزمان را روی یک پروژه مشترک فراهم می نماید. از این رو کاربران قادر خواهند بود پروژه ها و رویدادها را همزمان ویرایش کنند و سپس محصول نهایی را با سرعت بیشتری بسازند.

همکاری کارآمد بین کاربران Final Cut Pro و Adobe Premiere

نسل سوم تاندربولت کیونپ که برای برآوردن نیازهای ذخیره سازی سازندگان محتوای چند رسانه ای و متخصصان خلاق طراحی شده است، و دارای سرعت انتقال فوق العاده بالا با ذخیره سازی داده های قابل ارتقا برای مقابله با چالش های امروزی در محیط های کاری غیر متمرکز است. پروتکل SMB که به تازگی در Apple Final Cut Pro 10.3 اضافه شده است، همکاری بین کاربران Mac و Windows را سریع تر و ساده تر می کند و بهره وری را تا حد زیادی افزایش می دهد. نسل سوم تاندربولت کیونپ به شما کمک می کند در زمان خود صرفه جویی کنید و در عین حال کارهای بیشتری انجام دهید.
نسل سوم تاندربولت کیونپ  پهنای باند فوق العاده ای را ارائه می دهد و امکان اتصال سریع  با دستگاه های Thunderbolt 3 (از جمله مک بوک پرو جدید) فراهم می کند. نسل سوم تاندربولت کیونپ  همچنین با حافظه USB 3.2 Gen 2 سازگار است که سبب می شود کارایی آن را با دستگاه های USB غیر Thunderbolt نیز افزایش یابد.

تجهیز ذخیره ساز های کیونپ قدیمی به نسل سوم تاندربولت کیونپ

کارت های توسعه نسل سوم تاندربولت کیونپ (Thunderbolt 3 Expansion Card) یک قطعه سخت افزاری است که کیونپ قدیمی شما را به درگاه نسل سوم تاندربولت کیونپ مجهز نموده و امکان انتقال سریع داده ها را برای تسریع کارهای روزمره و برنامه ها فراهم می کند. با استفاده از کارت های توسعه نسل سوم تاندربولت کیونپ کلیه امکانات QNAP Thunderbolt 3 NAS برای ذخیره ساز قدیمی شما قابل دسترس می شود.

کارت های توسعه نسل سوم تاندربولت کیونپ (Thunderbolt 3 Expansion Card)

 

اتصال به شبکه های10 GbE  و  SFP از طریق Thunderbolt 3

سری QNAP QNA یک آداپتور Thunderbolt 3 با پهنای باندی تا 10 GbE و بسیار مقرون به صرفه است که با استفاده از پورت Thunderbolt 3 type-C به رایانه های Mac یا Windows امکان اتصال به شبکه هایی با پهنای باند 10 گیگابایت اترنت را می دهد. همچنین می توان این آداپتور را با نسل سوم تاندربولت کیونپ برای افزودن اتصال اضافی 10 GbE استفاده کرد. (با اتصال همزمان Thunderbolt 3 و 10 GbE، انتقال داده ها سریع تر از همیشه خواهد بود) 

با استفاده از آداپتور سری QNA که کوچک و قابل حمل است، می توان یک شبکه 10 گیگابایت اترنت بین رایانه Thunderbolt 3 شما و دستگاه دیگری با قابلیت 10 GbE یا نسل سوم تاندربولت کیونپ ایجاد کرد تا انتقال سریع داده برای پرونده های بزرگ را تسهیل کرده و به گردش کارهای مشارکتی برای بهبود کارایی کمک کند.

آداپتور سری QNA دارای یک قاب فلزی با رنگ روشن است که در کنار سایر دستگاه ها قرار می گیرد. نیازی به منبع تغذیه اضافی ندارد و به راحتی قابل حمل است. همچنین آداپتور سری QNA دارای شیارهای کم عمق برای دفع موثر گرما در بالای آن است.

اتصال به شبکه های10 GbE  و  SFP از طریق Thunderbolt 3

 

اتصال به شبکه های 10 GbE  و  SFP از طریق Thunderbolt 3

کمپانی کیونپ با به کارگیری جدیدترین سخت افزارها و توسعه انواع نرم افزارها، همواره در پی آن بوده که بتواند محصولی بسیار فراتر از دستگاه های ذخیره ساز ارائه دهد. در این مسیر با دید کامل نسبت به نیاز های کاربران اقدام نموده و توانسته با شناسایی دقیق تقاضای موجود، به آن ها پاسخ دهد. تاندربولت کیونپ در نسل های متفاوت، نه تنها سرعت انتقال و امکان دسترسی به فایل ها را به طور چشمگیری افزایش داده، بلکه به سبب پهنای باند وسیع خود قابلیت فعالیت همزمان چندین واحد روی یک پروژه مشترک را نیز فراهم نموده است. قابلیتی که برای کسب و کارهای غیر متمرکز امری حیاتی به شمار می رود.