RAID در کیونپ

یکی از عواملی که سبب شده هر روزه کسب و کار های بیشتری برای استفاده از ذخیره ساز های کیونپ تمایل نشان دهند و همچنین توانسته موجبات رضایت خاطر مشتریان را فراهم نماید؛ استفاده از فناوری RAID در کیونپ است. اما در خصوص فناوری RAID در کیونپ چه میزان اطلاعات دارید؟ آیا از قابلیت های آن آگاه هستید؟ از نحوه عمل و انواع فناوری RAID در کیونپ اطلاعی دارید؟

در این مقاله قصد داریم به طور جامع و کامل فناوری RAID در کیونپ را مورد بررسی قرار داده و در مورد انواع آن مطالبی را خدمت شما ارائه نماییم. لطفا با ادامه مقاله همراه باشید.

چالشی جدید برای مشاغل مدرن

برای منازل هوشمند و همچنین کسب و کار هایی که قصد توسعه و تطبیق با شرایط روز را دارند، یکی از بزرگترین چالش ها برای افزایش کارایی، انتخاب و راه اندازی یک سرور ذخیره سازی متصل به شبکه برای ایمن سازی و به اشتراک گذاری داده های مهم است. در همین حال، ضرورت کاهش خطر از دست رفتن داده ها با پشتیبان گیری از داده ها افزایش می یابد. با رشد یک کسب و کار، ممکن است لازم باشد سیاست های پشتیبان گیری داده ها را برای برآوردن نیازهای متغیر کسب و کار، تطبیق دهید.
در چنین شرایطی QNAP NAS توانسته برای مشاغل مدرن یک راه حل مناسب با عملکرد بالا و هزینه کم را ارائه دهد. استفاده از فناوری RAID در کیونپ انعطاف پذیری بالایی را در اختیار مدیران فناوری اطلاعات در تنظیم سطوح مناسب حفاظت از داده ها قرار می دهد. فناوری RAID در کیونپ علاوه بر اینکه مکانی امن برای ذخیره اطلاعات را فراهم می کند، مدیریت ذخیره سازی و تخصیص ظرفیت را نیز تسهیل می کند.

RAID (مجموعه ای اضافی از دیسک های مستقل)

با افزایش استفاده از دستگاه های ذخیره سازی و نقش مهمی که در کسب و کار ها ایفا می کنند، خسارتی که در اثر خرابی احتمالی آن ها به شرکت ها وارد می شود گاها جبران ناپذیر و یا خیلی سخت خواهد بود. فناوری RAID در کیونپ نه تنها از دست دادن و خرابی چنین داده هایی جلوگیری می کند، بلکه عملکرد تجاری را نیز افزایش می دهد.

مفهوم فناوری RAID

به زبان ساده تر ترکیب تعداد زیادی از HDD های ارزان قیمت در یک HDD واحد را فناوری RAID می گفتند. اما امروزه ، از آنجا که HDD های اختصاصی گران قیمت از بازار ناپدید شده اند، «I» در RAID نمایانگر «Independent» است و به مفهوم «مجموعه ای اضافی از دیسک های مستقل» می باشد. برای درک بهتر فناوری RAID در کیونپ ابتدا باید به درک درستی از فناوری RAID برسیم. RAID یک فناوری است که برای افزایش عملکرد و یا قابلیت اطمینان ذخیره سازی داده استفاده می شود. یک سیستم RAID شامل دو یا چند درایو است که به طور موازی کار می کنند. این درایو ها ممکن است HDD (دیسک های سخت) باشند یا این که از این فناوری برای SSD (درایوهای حالت جامد) استفاده شود. سطوح مختلف RAID وجود دارد که هر کدام برای موقعیت خاصی بهینه شده اند.

نحوه عملکرد RAID

با توجه به اینکه فناوری RAID در کیونپ به صورت نرم افزاری می باشد و از این حیث بسیار به روز است، برای درک بهتر آن، ابتدا باید عملکرد RAID را به صورت سخت افزاری مورد بررسی قرار دهیم.
 RAID با قرار دادن داده ها بر روی چند دیسک و اجازه دادن به عملیات ورودی/خروجی (I/O) به صورت متوازن، عملکرد ذخیره سازی را بهبود می بخشد. ردیف های RAID به عنوان یک درایو منطقی در سیستم عامل (OS) ظاهر می شوند که این کار را  کنترلر RAID انجام می دهد. استفاده از کنترلر RAID می تواند عملکرد را بهبود بخشد و در هنگام بروز حادثه از داده ها محافظت کند.یک کنترلر RAID ممکن است مبتنی بر سخت افزار یا نرم افزار باشد. در یک محصول RAID مبتنی بر سخت افزار، یک کنترل کننده فیزیکی کل ردیف را مدیریت می کند و در مادربرد سرور تعبیه شود.کنترلر RAID مبتنی بر نرم افزار (فناوری RAID در کیونپ از این نوع است) از منابع سیستم سخت افزاری مانند پردازنده مرکزی و حافظه استفاده می کند. در حالی که عملکردهای مشابه کنترلر RAID مبتنی بر سخت افزار را انجام می دهد.

نرم افزار RAID

همان گونه که گفته شد فناوری RAID در کیونپ از نوع مبتنی بر نرم افزار است. این بدان معناست که هیچ هزینه اضافی را برای مصرف کننده در بر نخواهد داشت و فاقد استهلاک و خرابی است. RAID مبتنی بر نرم افزار از قدرت محاسباتی سیستم برای مدیریت پیکربندی ردیف های RAID استفاده می کند.

سطوح RAID

دستگاه های RAID از نسخه های مختلفی استفاده می کنند که سطوح نامیده می شوند. در ابتدا که این این اصطلاح ابداع شد و مفهوم راه اندازی RAID توسعه یافت، شش سطح RAID-0 تا 5 را برای آن در نظر گرفتند. تعداد سطوح از آن زمان گسترش یافته و به سه دسته تقسیم شده است: سطوح استاندارد ، تو در تو و غیر استاندارد RAID.

سطوح مختلف RAID وجود دارد که هر کدام برای موقعیت خاصی بهینه شده اند. فناوری RAID در کیونپ انواع مختلفی از RAID را پشتیبانی می کند که سطوح مختلف عملکرد و افزونگی داده ها را ارائه می دهند. بر اساس تعداد هارد دیسک های مختلف QNAP NAS، می توانید از بین تک دستگاه های RAID 0 ، 1،5 ،6 ،10 ،50 ، 60 یکی را انتخاب کنید.

فناوری RAID در کیونپ انواع مختلفی از RAID را پشتیبانی می کند

 

مزایای استفاده از فناوری RAID در کیونپ

فناوری RAID در کیونپ امکاناتی و مزایایی را برای مصرف کنندگان ذخیره ساز های کیونپ در بر دارد. در ادامه می خواهیم به بررسی مواقعی بپردازیم که فناوری RAID در کیونپ منجر به افزایش کارایی کلی سیستم می شود.

•    هنگامی که مقدار زیادی از داده ها نیاز به بازیابی دارند. اگر درایو خراب شود و داده ها از بین بروند، می توان آنها را به سرعت بازیابی کرد، زیرا این داده ها در درایوهای دیگر نیز ذخیره می شوند.
•    هنگامی که به موقع بودن و در دسترس بودن داده ها از عوامل مهم در کسب و کار هستند. اگر داده ها نیاز به بازیابی داشته باشند، می توان بازیابی آنها را به سرعت و بدون وقفه انجام داد.
•    هنگام کار با پرونده های بزرگ فناوری RAID در کیونپ سرعت و امنیت را هنگام کار با فایل های بزرگ فراهم می کند.
•    هنگامی که یک سازمان نیاز به کاهش فشار بر سخت افزار فیزیکی و افزایش عملکرد کلی دارد. 
•    هنگام بروز مشکلات دیسک ورودی/خروجی، فناوری RAID در کیونپ با خواندن و نوشتن داده ها از چندین درایو عملکرد بیشتری را ارائه می دهد.

مدیریت انعطاف پذیر داده با کمک فناوری RAID در کیونپ

استفاده از فناوری RAID در کیونپ علاوه بر مزایای ذکر شده مدیریت انعطاف پذیری را نیز در اختیار کاربران و مدیران IT قرار می دهد، به خصوص که در سیستم عامل QTS (سیستم عامل رایج در ذخیره ساز های کیونپ) نیز امکانات قابل توجهی برای همخوانی با این فناوری (مانند QTS Storage Manager) در نظر گرفته شده است. در ادامه برخی از این قابلیت های مدیریتی را ملاحظه می فرمایید.

یک گروه RAID را گسترش دهید

با جایگزینی دیسک های با ظرفیت بیشتر، می توانید حداکثر ظرفیت ذخیره سازی یک گروه RAID را افزایش دهید. با کمک فناوری RAID در کیونپ این عملیات را می توان در حالی انجام داد که گروه RAID آنلاین و در دسترس کاربران باشد.

نوع RAID یک گروه RAID را تغییر دهید

هنگامی که داده های شما اهمیت پیدا می کند، می توانید سیستم را با افزودن هارد دیسک های دیگر از حالت تک درایو به RAID 1 ، RAID 5 یا RAID 6 منتقل کنید. فناوری RAID در کیونپ این انتقال را بدون از دست دادن دسترسی به داده ها و یا قطع خدمات QNAP NAS انجام می دهد.

تغییر، گسترش و تعویض یک ردیف RAID با فناوری RAID در کیونپ

 

تشخیص خودکار سفارش RAID

حتی اگر درایوها در یک دنباله یکسان (هنگام خاموش بودن) متصل نشده باشند، فناوری RAID در کیونپ با تشخیص خودکار سفارش RAID تضمین می کند که داده های ذخیره شده در RAID می توانند در QNAP NAS جدید استفاده شوند. در واقع انتقال داده ها بین سیستم های QNAP NAS بسیار ساده تر می شود.

فناوری بازیابی خطای RAID پیشرفته

اگر خطاهای خواندن به دلیل خرابی بلوک های روی هارد رخ دهد، داده های صحیح بلوک های خراب به طور خودکار با سایر هارد دیسک های سالم بازیابی می شوند. فناوری RAID در کیونپ این امکان را به کاربران می دهد تا همیشه داده های صحیح را به دست می آورند. این فرایند به عنوان یک کار پس زمینه اجرا می شود و کاربران آن را بدون دردسر تجربه می کنند.

بازیابی یک گروه RAID

در صورت حذف تصادفی دیسک یا خرابی اتصال SATA ، سیستم با استفاده از  فناوری RAID در کیونپ می تواند تنها با یک کلیک پس از قرار دادن مجدد هارد دیسک ها در سیستم، به حالت پیش از تخریب بازگردد.

نوع حجم را متناسب با نیازهای خود انتخاب کنید

با استفاده از  فناوری RAID در کیونپ می توانید یک حجم استاتیک (تمام فضای قابل استفاده را در یک جلد اختصاص می دهد، بهترین عملکرد دسترسی تصادفی را ارائه می دهد) ، یک حجم ضخیم (فضای اختصاصی برای ذخیره سازی عمومی و استفاده از مجازی سازی را از قبل اختصاص می دهد) یا حجم نازک را انتخاب کنید. (مزایای حجم ضخیم را فراهم می کند در حالی که امکان تخصیص ظرفیت ذخیره سازی پویا را فراهم می کند).

مدیر ذخیره سازی هوشمند

QTS 4.0 Storage Manager ابزارها و گزینه هایی را برای مدیریت ذخیره سازی سیستم با رابط گرافیکی بصری ارائه می دهد. 

معرفی استخر ذخیره سازی

مدیران فناوری اطلاعات می توانند با استفاده از  فناوری RAID در کیونپ چندین گروه RAID را به عنوان یک مخزن ذخیره سازی بزرگ تجمیع کنند تا در محیط های با ظرفیت بالا از ظرفیت ذخیره سازی با حفاظت بهتر از داده ها در برابر خرابی دیسک های متعدد به طور همزمان برای استفاده کنند.

از عوامل موثر در موفقیت QNAP NAS ها در عرصه بازار تکنولوژی امکاناتی است که در حیطه ذخیره سازی، امنیت داده های ذخیره شده و امکان مدیریت آسان داده ها ارائه می کند. یکی از مواردی که توانسته تا حد قابل توجهی اهداف کمپانی کیونپ را محقق سازد استفاده آن ها از فناوری RAID در کیونپ بوده است. 

این فناوری باعث می شود تا برای ذخیره و بازیابی اطلاعات خود دغدغه سرعت را نداشته باشید و همچنین بر خلاف ابزار های قدیمی ذخیره سازی امنیت داده های ذخیره شده در در صورت بروز مشکلات تا حد قابل توجهی تامین می کند. علاوه بر این تناسب سیستم عامل QTS با سطوح مختلف انواع RAID ها نیز سبب شده مدیریت انعطاف پذیر و بصری را برای کاربرانی که آشنایی کمتری با IT دارند، فراهم گردد.