پشتیبان گیری کیونپ
 

دسترسی به یک فضای ذخیره سازی در کیونپ

بک آپ گرفتن از فايل ها با کمک QuDedup qnap 

QuDedup qnap متد نويني براي بک آپ گرفتن از فايل ها است که توسط کيونپ در اختيار تمامي افراد، علي الخصوص مديران فناوري اطلاعات قرار گرفته است. بک آپ گرفتن از فايل ها يکي از فعاليت هايي است که به صورت مستمر توسط افراد انجام مي شود و عملا مي توان گفت انجام فعاليت توسط دستگاه هاي ديجيتال، بدون ذخيره سازي و تهيه فايل پشتيبان بي معني است. 

مبحث بک آپ گيري در حيطه فعاليت مديران فناوي اطلاعات، بسيار چالش برانگيز و حساس است زيرا گاهي فضا براي ذخيره سازي داده ها محدود بوده و با حجم فايل هايي که لازم است ذخيره شوند تناسب ندارند. همچنين محدوديت زماني نيز مسئله ديگري است که مديران با آن دست و پنجه نرم مي کنند؛ زيرا در برخي از مواقع ذخيره داده ها نيازمند صرف زمان طولاني است که براي کاربر مشکل آفرين است.

تکنولوژي پيشرفته امروزي با ارائه راهکار QuDedup qnap، سعي در مرتفع نمودن اين مشکل نموده است. حذف اضافات سبب بهينه شدن حجم فايل هاي مورد نظر شده و ذخيره سازي و بک آپ گيري را تسهيل مي نمايد. جلوگيري از اتلاف زمان در اين روش، مزيت قابل توجهي است که نمي توان از آن چشم پوشي نمود. همچنين اين متد جديد با صرفه جويي در هزينه کرد منابع، توجيه اقتصادي داشته و بسيار ايده آل و درخور مي باشد. به عبارت ديگر مي توان گفت، کيونپ با عرضه روش بک آپ گيري QuDedup qnap و کم کردن حجم فايل ها، امر پشتيبان گيري را تا حد زيادي تسهيل نموده است. 

به کارگيري HBS 3 براي بک آپ گرفتن از فايل هاي پر حجم

واضح است که هر چه ميزان و حجم اطلاعات مورد نظر براي بک آپ گيري بيشتر باشد، زمان بيشتري نيز براي پشتيبان گيري مورد نياز خواهد بود. اين امر در مواقعي که کاربر با حجم گسترده اي از فايل ها رو به رو است، دردسر آفرين بوده و بعضا نيازمند تلاش شبانه روزي براي تکميل فرآيند پشتيبان گيري است.

اين در حالي است که با استفاده از فناوري  HBS 3 که از QuDedup qnap پشتيباني مي کند و حذف داده هاي اضافه و تکراري، مي توان مانع بروز اين مسئله در حين کار شد. در اين شيوه، داده هاي تکراري در طي پروسه اي حذف مي گردند. سپس از فايلي که حجم آن در مقايسه با فايل اوليه کمتر است، بک آپ گرفته مي شود. استفاده از اين متد، محدوديت زمان و فضاي در اختيار براي ذخيره سازي را کمتر کرده و اجازه مي دهد که پشتيبان گيري از فايل ها با سرعت بيشتري صورت گيرد. در نتيجه کارايي نيز ارتقاء خواهد يافت.

مشکلات و معضلات بک آپ گيري براي کاربران

با بررسي مسائلي که مديران فناوري اطلاعات با آن مواجه هستند، مشخص مي شود که سه مسئله در زمينه پشتيبان گيري وجود دارد که انجام اين کار را دچار چالش مي نمايد. هر چند که به کارگيري فناوري QuDedup qnap در جوامع امروزي اين مسائل را تا حدود بسيار زيادي حل نموده است؛ اما آشنايي با اين معضلات مي تواند مانع به وجود آمدن آن ها و از بين رفتن نگراني هاي احتمالي آتي گردد. 

مسئله اول: در هر يک از بخش هاي سازمان به صورت مستمر و روزانه، فايل هاي جديدي به وجود مي آيند. همچنين ممکن است در فايل هايي که از قبل وجود داشته اند نيز تغييراتي اعمال شود و تجديد نظرهايي صورت گيرد که در نتيجه نياز به ذخيره سازي مجدد اطلاعات فايل و بک آپ گيري از آن به وجود آيد. بنابراين احتمالا حجم فايل هاي نيازمند بک آپ گيري قابل توجه خواهد بود.  QuDedup qnap پاسخ درخوري برای اين مسئله ارائه مي دهد و کاربران را از نگراني هاي به وجود آمده، رهايي مي بخشد.

مسئله دوم: دغدغه بيشتر مديران در زمان مواجه شدن با حجم بالاي فايل هايي که براي پشتيبان گيري ارائه مي شوند، زمان در اختيار است. در بيشتر سازمان ها فعاليت هاي مربوط به بک آپ گيري به ساعات خارج از زمان اداري موکول مي شود؛ اما گاهي اين زمان براي انجام کار کافي نبوده و سبب ايجاد ذخيره سازي ناتمام مي گردد.

مسئله سوم: نگراني از بابت حجم فضاي در اختيار براي ذخيره سازي، مسئله ديگري است که بايد پيش از مشکل ساز شدن، راهکاري براي آن در نظر گرفته شود. QuDedup qnap اين مسئله را نيز به خوبي مرتفع نموده و دغدغه ها را از بين مي برد.

آشنايي با استراتژی 3-2-1

در برخي از مواقع بهره گرفتن از يک نسخه پشتيبان از فايل ها، محافظت کافي از داده هاي در اختيار ايجاد نمي کند و استفاده از اين شيوه ممکن است سبب از دست دادن اطلاعات گردد. براي حذف اين احتمال و افزايش دادن امکان بازيابي اطلاعات مورد نظر، توصيه مي شود قانون 3-2-1، در دستور کار قرار گيرد. استفاده از QuDedup qnap ، پياده سازي استراتژي 3-2-1 را تسهيل خواهد نمود.

استراتژي 3-2-1 عنوان مي دارد که:

•    3 نسخه از فايل هاي مهم نگهداري کنيد.

•    براي ذخيره فايل ها حداقل از 2 مديا و رسانه ذخيره سازي استفاده نماييد.

•    1 نسخه از فايل هاي بک آپ را خارج از سايت ذخيره نماييد.

 به اين مثال توجه کنيد.

تیم بازاریابی QNAP روزانه تعداد زیادی اسناد، گرافیک و ... را ایجاد و اصلاح می کند. اين در حالی است که اکثر تغییرات اعمال شده جزئی هستند. پشتیبان گیری از کل پرونده ها، هر بار به دلیل تکرار بیشتر محتوای فایل بسیار ناکارآمد است. با استفاده از HBS 3 و QuDedup qnap به راحتی از ناکارآمدی پشتیبان گیری جلوگیری خواهد شد. دستاوردهاي زير در نتيجه استفاده از اين روند حاصل مي شود.

دستاورد اول  – صرفه جويي در هارد

براي صرفه جويي در فضاي هارد در اختيار لازم است تا ابتدا، فايل ها به طور دقيق بررسي شده و داده هاي تکراري و مشترک آن ها حذف گردد. در اين مرحله از ديتاهاي تکرار شونده، بک آپ گرفته مي شود. اين روند سبب کاهش قابل توجه حجم فايل خواهد شد. انجام اين فرآيند و کاستن حجم فايل ها کمي زمان بر خواهد بود ولي QuDedup qnap به خوبي از عهده انجام آن بر مي آيد. نتيجه حاصل افزايش سرعت پشتيبان گيري خواهد بود.

گام دوم - صرفه جویی در وقت

لازم است قانون پشتیبان گیری 3-2-1 به دقت دنبال شود و دومین نسخه پشتیبان از فایل ها در یک سایت ديگر ذخیره سازي گردد. از آنجا که حجم فايل پشتیبان تنها 25 درصد فايل اصلي است، در زمان اجرای کارهای پشتیبان گيري صرفه جویی می شود و این امکان را به وجود مي آورد که نسخه پشتیبان را در چندین مکان کپی کرده و چند نسخه پشتيبان برای محافظت بیشتر در برابر از دست دادن داده ها به سرعت ايجاد گردد.

پشتیبان گیری در فضاي ابری - صرفه جویی در وقت و حجم هارد

کاربران و مديران مي توانند براي تهيه بک آپ فايل هاي خود به وسيله  HBS 3از فضاهاي ابري نيز استفاده نمايند. از آنجا که HBS 3 از الگوريتم TCP BBR در انتقال سريع داده ها پشتيباني مي کند، در نتيجه سرعت اينترنت افزايش يافته و فرآيند بک آپ گيري با سرعت بيشتري انجام مي شود. لازم به ذکر است که امکان بازيابي و مشاهده فايل هاي حذف شده در طي پروسه، با استفاده از Extract QuDedup وجود دارد و کاربران به راحتي مي توانند از اين قابليت ايجاد شده توسط QuDedup qnap استفاده نمايند. استفاده از اپليکيشن File Station يا ابزار QuDedup Extract سبب مديريت کارآمدتر و موثرتر فرآيند پشتيبان گيري فايل ها خواهد شد.

انتخاب فرمت QDFF براي فايل هاي فشرده شده 

QuDedup از قابليت حذف مجدد و رمزگذاری داده ها در سطح بلوک توسط دستگاه های سرویس گیرنده پشتیبانی می کند. داده هاي اضافي و تکراري حذف شده، در غالب فايل هاي کم حجم با فرمت QDFF ذخيره مي شوند. ميزان حجم اين فايل ها به اندازه اي است که مي توان به راحتي آن ها را توسط فلش ها و يا هر گونه دستگاه ذخيره ساز قابل حمل مانند هاردهاي اکسترنال، کپي نموده و در جهت انتقال آن ها اقدام نمود. QuDedup qnap قادر به کم کردن و فشرده سازي حجم فايل ها تا يک چهارم حجم اوليه است. به عنوان مثال حجم فايلي که در اندازه اصلي آن 10 ترابايت است، پس از فشرده سازي به حدود دو نيم ترابايت تقليل مي يابد.

بازیابی فایل های QDFF در سراسر سیستم عامل ها با ابزار  QuDedup Extract

می توان ابزار QuDedup Extract را بر روی هر گونه سيستم عامل موجود بر روي رایانه مانند لینوکس، ویندوز و يا مکینتاش (Windows ، Mac یا Linux/Ubuntu) نصب کرده و فایل های QDFF بارگیری شده از NAS یا فضاي ابري را به حالت عادی بازگردانید. همچنین می توانید فایل هایي را که با استفاده از  QuDedup qnap با فرمت QDFF کپی شده اند را به صورت پيش نمايش مشاهده کرده و با File Station آن ها را بازیابی نمود. اتصال بین پلتفرم در دستگاه های NAS، رایانه ها و فضاي ابري، بازيابي فایل را تسهيل نموده و ميزان اثربخشي آن را افزايش مي دهد.

قابل حمل، قابل مشاهده و انعطاف پذیر برای بازیابی

استفاده از ابزار QuDedup Extract  که توسط QuDedup qnap پشتيباني مي شود، اين امکان را براي کاربر ايجاد مي کند که تفاوت هاي موجود در هر نسخه از یک فایل حذف شده را مشاهده نمايد. مديران مي توانند ويرايش هاي مختلف صورت گرفته بر روي فايل ها را مورد بررسی قرار دهند. همچنين امکان بازيابي  همزمان چندين فايل نيز در نظر گرفته شده است. کاربران مي توانند با نصب اين ابزار کارآمد بر روي سرور فضاي ابري، به راحتي فايل هاي تکراري ذخيره شده را مورد تدقيق و بررسي قرار دهند. 

QuDedup qnap روشي است که توسط کيونپ براي کمک به کاربران و مديران در زمينه تهيه بک آپ از فايل ها در اختيار علاقه مندان و کاربران قرار گرفته است.

بک آپ گيري از فايل ها و ايجاد فايل هاي پشتيبان، يکي از چالش ها و مسائلي است که اغلب کاربران و مديران فناوري اطلاعات با آن دست و پنجه نرم مي کنند. بي توجهي به اين فعاليت مي توانند دردسرهاي بسيار بزرگي را براي سازمان ها و افراد ايجاد نمايد. از طرفي محدوديت در فضاي ذخيره سازي و زمان در دسترس، پشتيبان گيري از فايل ها را دچار مشکل نموده است.

استفاده از  QuDedup qnap با تسهيل پياده سازي استراتژي معروف به 3-2-1، فرآيند بک آپ گيري از فايل ها را ساده تر نموده است. در نتيجه، پروسه بک آپ گيري با دقت و سرعت به صورت کامل انجام مي گيرد و کاربران دغدغه اي از بابت فقدان و از دست دادن اطلاعات خود نخواهند داشت.
QuDedup qnap با حذف داده هاي تکراري از فرآيند پشتيان گيري، هم سرعت بک آپ گيري توسط سيستم را ارتقاء مي دهد و هم حجم فضاي لازم براي ذخيره ديتا را کاهش مي دهد. اين امر سبب صرفه جويي در زمان و کاهش هزينه هاي ذخيره سازي اطلاعات سازمان مربوطه خواهد شد. 

دسترسی به یک فضای ذخیره سازی مناسب و ایمن از نیاز های بسیاری از شرکت ها و سازمان ها می باشد.

دسترسی به یک فضای ذخیره سازی ایمن و در عین حال با کارایی بالا از مواردی می باشد که بسیاری از شرکت ها به آن نیازمند می باشند. در گذشته گزینه های بسیار محدودی پیش روی کاربران قرار داشت اما امروزه همزمان با پیشرفت تکنولوژی، نمونه های بسیار ایمن و مطمئن تری پیش روی آن ها قرار دارد. ذخیره ساز های کیونپ می توانند به دلیل داشتن امکانات و ویژگی های بسیار مثبت، انتخاب بهتری برای این کار باشند‌. طراحی این محصولات به نحوی است که برای استفاده در دنیای مدرن کاملا مناسب بوده و امکاناتی که مورد نیاز کاربران می باشد را در اختیار آن ها قرار خواهد داد. به همین دلیل هم بهترین گزینه برای ذخیره سازی و اشتراک اطلاعات شما می باشد. در این بخش قصد داریم تا به بررسی یکی از مهم ترین مزایای کیونپ که همان پشتیبان گیری از راه دور می باشد بپردازیم. با ما همراه باشید.

چه دلیلی کیونپ را به بهترین گزینه برای ذخیره سازی اطلاعات تبدیل کرده است؟
در دنیایی که بسیاری از فعالیت ها از راه دور صورت می گیرد، بسیار مهم است از فضایی برای ذخیره سازی اطلاعات خود استفاده کنید که چنین قابلیتی داشته باشد. در ذخیره ساز های کیونپ می توانید به راحتی از هر مکان و در هر ساعتی، به اطلاعات ذخیره شده دسترسی داشته باشید و از آن ها نسخه پشتیبان تهیه کنید و یا آن را به اشتراک بگذارید.

 امکانی که در روش های سنتی ذخیره سازی وجود ندارد و به همین دلیل کاربران را با محدودیت های مختلفی مواجه می کند. کیونپ راه حل های پشتیبان گیری بسیار متعددی پیش روی کاربران قرار می دهد و این کار باعث می شود تا امنیت ذخیره سازی اطلاعات بالاتر رود. 
در حقیقت QNAP با ارائه طیف وسیعی از روش های پشتیبان گیری، لایه حفاظتی محکمی از داده های شما را به وجود آورده است تا در صورت بروز و مواجه با مشکلات مختلف، امنیت اطلاعات شما به خطر نیفتد. پشتیبان گیری ابری و پشتیبان گیری از راه دور دو نمونه از برنامه های کیونپ برای این موضوع می باشند که باعث شده تا خیال کاربران از امنیت داده های خود راحت شود.
در حقیقت طیف گسترده این‌ روش ها باعث شده تا با هر امکاناتی و در مواجه با هر گونه مشکلی، از داده های خود محافظت کنید و خطرات آسیب به آن ها را کاهش دهید. چنین امکاناتی در کنار اشتراک گذاری آسان و بدون محدودیت باعث شده تا از نگاه کاربران، ذخیره ساز های کیونپ به عنوان بهترین گزینه برای این کار انتخاب بشوند.
 در ادامه به بررسی بیشتر قابلیت پشتیبان گیری از راه دور QNAP می پردازیم.‌ با ما همراه باشید.

پشتیبان گیری از راه دور کیونپ راهکاری مناسب جهت مدیران

پشتیبان گیری کیونپ


 
برای افزایش ایمنی اطلاعات ذخیره شده، می توان در بازه های زمانی مشخص از آن ها نسخه پشتیبان تهیه کرد.

از دست رفتن و یا حذف بخشی از اطلاعات ذخیره شده، می تواند نگرانی بسیار بزرگی برای کاربران خصوصا شرکت ها و سازمان های مهم باشد. از این رو آن های همواره به دنبال راه حل ها روش هایی می باشند که این کار را تا حد ممکن ایمن و در عین حال سریع بکند. با وجود اینکه در چنین مراکزی روش های مختلفی برای پشتیبان گیری از اطلاعات به کار گرفته می شود، اما باز هم روش های قدیمی نمی توانند در هنگام بروز مشکلات‌ غیر قابل پیش بینی، ایمن کار کنند و به همین دلیل همواره خطر از دست رفتن اطلاعات در آن ها برای کاربران حس می شود.
 به همین دلیل هر چه طیف روش های پشتیبان گیری گسترده تر شود، خاطرات احتمالی از دست رفتن اطلاعات هم کاهش می یابد و از این رو در ذخیره ساز های کیونپ، راه حل های متعددی برای کاربران قرار داده شده است تا هم سرعت کار بالاتر رود و هم بازدهی کار افزایش پیدا کند.
روش های پشتیبان گیری مبتنی بر شبکه، از  روش هایی است که پیش روی کاربران قرار داده شده است اما این روش هم برای حجم بالایی از داده ها به دلیل نیاز به پهنای باند زیاد نمی تواند موثر و به صرفه باشد. در چنین مواردی پشتیبان گیری از راه دور می تواند خطر از دست اطلاعات در هنگام مواجه شدن با بدترین اتفاقات را کاهش دهد.

 راه حلی که توسط QNAP در اختیار کاربران قرار گرفته است و امنیت داده های ذخیره ‌سازی شده را حتی در زمان مواجه شدن با بدترین سناریو ها، به طرز قابل توجهی افزایش داده است

مزایای پشتیبان گیری از راه دور کیونپ

مزایایی که کاربران با پشتیبان گیری کیونپ از آن بهره مند می شوند

 همان طور که اشاره شد با بکار گیری روش های مختلف پشتیبان گیری، علی رغم بالا رفتن ضریب امنیت، اما باز هم امکان از دست رفتن اطلاعات ذخیره شده وجود خواهد داشت. با پشتیبان گیری از راه دور کیونپ و ذخیره سازی اطلاعات در سرور ها و یا حساب های ابری می توانید این خطر را حتی در بدترین حالت به کمترین مقدار ممکن کاهش دهید.
 در ذخیره ساز های کیونپ می توانید به کمک JBOD از کلیه داده های آن به سرعت و بدون نیاز به هر گونه پهنای باند، پشتیبان تهیه کنید. در حقیقت این کمپانی تلاش کرده است تا با ارائه راه حل های مختلف، امنیت فایل های ذخیره شده را حتی در بدترین شرایط هم به صفر برساند. در ادامه به بررسی مزایایی می پردازیم که با استفاده از پشتیبان گیری از راه دور کیونپ از آن بهره مند می شوید.

RTRR  و  rsync در کیونپ

سرویس های RTRR و rsync کیونپ به کاربران امکان پشتیبان گیری کیونپ زمان بندی شده از راه دور را می دهد. می توان با استفاده از این سرویس ها کلیه داده های نس کیونپ را در سرور های دیگری همچون FTP ذخیره کند. RTRR کلیه فایل ها را مورد نظافت قرار می دهد و در صورت نیاز، تغییرات لازم را در سرور مقصد انجام داده و اطلاعات را همگام سازی می کند. همه این قابلیت ها را می توان از راه دور و در قالب یک جدول زمان بندی شده صورت داد که باعث می شود تا خطر حذف و یا از دست رفتن اطلاعات کاهش قابل توجهی داشته باشد.

سرویس RTRR امکان پشتیبانی از قابلیت های متفاوتی را دارد. در فرآیند پشتیبان گیری عادی، در صورتی که نسخه تهیه شده تکراری باشد، جایگزین نسخه قبلی شده و آن فایل حذف می شود. اما در تهیه نسخه های متعدد در RTRR فایل های پشتیبان گیری شده در بخش های مختلفی‌ بسته به زمان تهیه نسخه پشتیبان و تغییرات انجام شده ذخیره می شود. البته این تنها قابلیت این سرویس نبوده و از دیگر امکانات آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

همگام سازی در کیونپ

با استفاده از این قابلیت می توان فایل های مشترک را بین دو دستگاه کیونپ همگام سازی کرد. این کار برای اطمینان از یکسان بودن داده های پشتیبان گیری شده صورت می گیرد.

پشتیبان گیری کیونپ از سرور FTP

RTRR امکان پشتیبان گیری کیونپ از اطلاعات سرور FTP و یا سرویس های ابری را فراهم می کند که این موضوع می تواند فرآیند پشتیبان گیری را ساده تر و کوتاه تر کند. در حقیقت با این روش نیاز به صرف زمان کمتری برای پشتیبان گیری خواهد بود.

پشتیبان گیری کیونپ در نسخه های متعدد

با استفاده از ذخیره ساز های کیونپ، می توانید داده های خود را در نسخه های متعددی، از راه دور پشتیبان گیری کنید. بر خلاف تصور تهیه نسخه های متعدد نمی تواند فضای ذخیره سازی شما را محدود کند چرا که می توان با انجام تنظیمات، با هر پشتیبان گیری نسخه های قبلی حذف و نسخه های جدید جایگزین شوند. به این ترتیب فضای شما محدود نشده و داده های خود را به طور موثری ذخیره سازی کرده اید.

در حقیقت این ویژگی، به روز ترین فناوری پشتیبان گیری است که به کاربر امکان پشتیبان گیری چند باره از فایل ها را در دوره های زمانی مختلف بدون نیاز به فضای ذخیره سازی بالا می دهد‌. از این رو امکان خرابی و یا حذف داده های شما به کمترین میزان ممکن خواهد رسید و همه این موارد بدون نیاز به تجهیزات بیشتری صورت می گیرد.

پشتیبان گیری از سرویس های ابری کیونپ

کیونپ به کاربران امکان پشتیبان گیری ساده و با قابلیت های بالا از کلیه سرویس های ذخیره‌ سازی عمومی مانند گوگل درایو، مایکروسافت و همچنین سرویس های خصوصی مانند وب دی را می دهد. به همین دلیل استفاده از آن برای طیف گسترده ای از کاربران ساده بوده و به کمک آن می توانند به راحتی امنیت ذخیره سازی داده های خود را بالا ببرند.

در کنار این موارد JBOD هم روش دیگری است که به کمک آن می توان حجم بالایی از اطلاعات را به دیگر دستگاه های نس منتقل کرد‌. محفظه های توسعه کیونپ این مکان را خواند داشت که به کمک کابل های SAS داده های مختلف را به سرعت منتقل کنند. بنابراین همان طور که اشاره شد برای بالا بردن بازدهی و راحتی کاربران، روش های بکاپ گیری متعدد پیش رو آن ها قرار داده شده است.

باج‌افزار‌ها امروزه به یکی از تهدیدات دیجیتالی برای کاربران مختلف تبدیل شده‌اند و تمامی دستگاه‌های شبکه محور را هدف قرار داده‌اند. یکی از راه‌هایی که می‌توانید از طریق آن با این باج‌افزار‌ها مقابله کنید، تهیه نسخه‌های پشتیبان یا بکاپ‌های بروز است. از این رو می‌توانید از مراکز تهیه و ذخیره نسخه‌های پشتیبان استفاده کنید. QNAP NAS یک مرکز تهیه نسخه پشتیبان معتبر و جهانی است که قابلیت‌های بسیاری در این زمینه داشته و از امنیت بسیار بالایی برخوردار است. شما می‌توانید از این پلتفرم جهت تهیه و ذخیره نسخه پشتیبان، چه برای داده‌های شخصی و چه داده‌های کاری، استفاده کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا با این پلتفرم بیشتر آشنا شوید.

در مورد باج‌افزار لاکر چه می‌دانید؟

لاکر نوعی باج‌ افزار است که می‌تواند داده‌هایی را که بر روی شبکه‌های مختلف، فضا‌های ابری، درایو‌های محلی و غیره ذخیره شده‌اند را رمزگذاری کند. این عمل قربانیان را ناچار به استفاده از باج‌افزاری دیگر به منظور رمزگشایی فایل‌ها می‌کند که البته در غیر این صورت هرگز قادر به باز کردن آن فایل‌ها نخواهند بود. باج‌ افزار لاکر مشکلات زیادی را برای کاربران ایجاد می‌کند. این باج‌افزار معمولا از طریق ایمیل‌های فیشینگ و در قالب فایل‌هایی با فرمت‌هایی چون .zip، .exe، pdf و .doc منتقل می‌شود و همین موجب می‌شود تا شناسایی آن دشوار شود. حتی آنتی‌ویروس‌های مرسوم نیز قادر به شناسایی این باج‌ افزارهای نسل جدید نمی‌باشند. جالب است بدانید که QNAP NAS کاملا در برابر آنها ایمن است. سیستم رمزگذاری این باج‌افزار‌ها بسیار پیچیده است و قربانیان معمولا برای جلوگیری از نابود شدن اطلاعاتشان مجبور به پرداخت مبالغی از طریق ابزارهای غیرقابل ردگیری می‌شوند. 

با بکاپ‌های QNAP NAS از فایل‌های خود محافظت کنید.

اگر برای مقابله با نرم‌ افزارهای مخرب اقدامات مختلفی از جمله باز نکردن ایمیل‌های ناشناس، بروزرسانی نرم‌افزارهای امنیتی و غیره انجام می‌دهید، پس بهتر است تهیه نسخه پشتیبان از داده‌هایتان را نیز در بین این اقدامات قرار دهید. سیستم پشتیبان‌گیری QNAP به راحتی به شما امکان تهیه نسخه پشتیبان و دسترسی به آن را می‌دهد. این سیستم بر پایه لینوکس بوده و همین امر موجب افزایش امنیت آن شده است. به علاوه این پلتفرم قابلیت این  را دارد که از داده‌ها و نسخه‌های پشتیبان شما اسنپ‌ شات‌های سریعی را تهیه کنید. 

اسنپ‌ شات‌ها چه کاربردی دارند؟

اسنپ‌ شات که از لحاظ لغوی به معنای تصاویر سریع می‌باشد، فراداده‌هایی را از فایل‌های شما تهیه می‌کند که به شما اجازه می‌دهند تا بتوانید چندین نسخه مختلف از همان فایل‌ها را مشاهده کرده و بازگردانی کنید. کاربرد این اسنپ‌ شات‌ها زمانی است که مورد حمله باج‌افزارها و یا در شرایط دشواری قرار بگیرید، در این صورت می‌توانید با استفاده از این قابلیت QNAP NAS به حالت قبلی که اسنپ‌ شات ضبط کرده است بازگردید. بازگردانی داده‌ها از طریق این اسنپ‌شات‌ها تنها چند دقیقه به طول می‌انجامد. 

از آنجایی که این اسنپ‌ شات‌ها از فایل‌های سیستم جدا هستند، براحتی می‌توانید در هنگام حمله باج‌افزارها، نسخه‌های اصلی فایل‌ها را بدون هیچ رمزنگاری بازگردانی کنید. بخش اسنپ‌شات این سیستم، بلاک محور بوده و از قابلیت بکاپ افزایشی نیز پشتیبانی می‌کند. به علاوه برای جلوگیری از وقوع مشکلات، می‌توانید این اسنپ‌ شات‌ها را به بخش دیگری از QNAP انتقال دهید. گاها ممکن است بدلیل کمبود فضا، این اسنپ‌شات‌ها توسط باج‌افزارها تخریب شوند که البته QNAP برای حل این مشکل از فضای مخصوص ذخیره اسنپ‌شات استفاده می‌کند که فضای کافی برای آنها را مهیا می‌کند.

چگونه می‌توانیم فایل‌ ها یمان را با استفاده از اسنپ‌ شات بازگردانی کنیم ؟

QNAP Lab به منظور آزمایش عملکرد سیستم خود، یک حمله باج‌افزاری را شبیه‌سازی کرده و طی این حمله راه‌های مناسب برای بازگردانی داده را آزمایش کرده است. این راه‌ها شامل موارد زیر هستند:

-    از QNAP NetBak Replicator و یا سایر ابزارهای پشتیبان‌گیری استفاده کنید تا داده‌های خود را، آن هم تنها با حساب کاربری که حق دسترسی محدودی دارد، در NAS پشتیبان‌گیری کنید. سپس از طریق حساب کاربری مدیر، از قابلیت اسنپ‌ شات استفاده کنید. 

-    از گزینه Snapshot Reserve Space استفاده کنید تا فضای مورد نیاز برای اسنپ‌شات‌ها را ایجاد کرده و سپس مطمئن شوید که تعدادی از این اسنپ‌شات‌ها باقی می‌مانند.

-    اگر متوجه فعالیت‌های باج‌افزارها شدید، بلافاصله اتصال خود را از اینترنت و QNAP NAS قطع کرده تا از گسترش ویروس و باج‌افزارها جلوگیری کنید. 

-    اگر NAS شما دارای درگاه HDMI  می‌باشد، می‌توانید از طریق آن موس، کیبورد و مانیتور خود را به آن متصل کرده و از طریق درگاه HD به NAS دسترسی داشته باشید. اما اگر درگاه HDMI وجود ندارد، پس حتما قبل از اتصال به NAS از سالم و بدون ویروس بودن فایل‌های خود مطمئن شوید. 

-    بر روی Storage Manager کلیک کنید و Snapshot Manager را به منظور دیدن فهرست اسنپ‌شات‌ها باز کنید. 

-    یک اسنپ‌شات که قبل از حمله باج‌افزارها وجود داشته را انتخاب کرده و بازگردانی کنید و تمام فایل‌های آلوده را پاک کنید.