نرم افزارهای کیونپ

برای بررسی موشکافانه نرم افزارهای کیونپ و لزوم استفاده از دستگاه های ذخیره اطلاعات کیونپ (QNAP NAS) ابتدا باید نگاهی به مسیر تحول ابزار های ذخیره سازی بیندازیم. در این مقاله تلاش شده تا ضمن ارائه توضیح مختصر در خصوص برتری های دستگاه های ذخیره سازی اطلاعاتQNAP NAS، نرم افزارهای کیونپ را خدمت شما معرفی کرده، ویژگی های آن ها را از جنبه های گوناگون مورد بررسی قرار دهیم.

 مسیری که بشر برای ذخیره سازی اطلاعات خود پیمود تا به نس استوریج کیونپ رسید. ذخیره سازی اطلاعات و دانسته ها همواره از مهم ترین دغدغه های افراد در تمام زمان ها بوده است. این نیاز ضروری بسیار پیش تر از پیدایش QNAP NAS و نرم افزارهای کیونپ در بشر نمایان شده بود. در واقع می توان گفت ضرورت پاسخ دهی به نیاز ثبت دانسته ها بوده که سبب شده انسان ها از ابتدای تاریخ حضور بشر روی کره خاکی به ثبت دانسته های خود بر روی دیوار غار ها و پس از آن روی لوح های سنگی و در ادامه روی کاغذ پرداخته اند.

در عصر فناوری اطلاعات هاردهای داخلی تا مدت ها جز بهترین ابزار ذخیره سازی اطلاعات به شمار می آمدند تا اینکه ظهور دیسک های مغناطیسی و هاردهای خارجی با پوشاندن برخی محدودیت های حافظه های داخلی به سلطه آن ها پایان بخشیدند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی علاوه بر امنیت بالاتر و دسترسی آسان تر نیاز های دیگری نیز در ذخیره کردن اطلاعات وجود دارد که سبب شده ابزار های ذخیره سازی قدیمی تر دیگر پاسخگوی این نیاز ها نباشند. بررسی سیر تحول در مسیر ذخیره سازی اطلاعات از نخستین روز های پیدایش دیسک های مغناطیسی تا ظهور دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات کیونپ و نرم افزارهای کیونپ این نکته را روشن می سازد که گذشت زمان و پیشرفت فناوری، افزایش تنوع نیاز ها را در پی داشته است. می شود این گونه تصور کرد که برای ارضای نیاز هایی از قبیل افزایش فضای ذخیره سازی، بهره مندی از هوش مصنوعی، پشتیبانی از انواع فرمت ها، فایل های هوشمند و سیستم های عامل، و همچنین امکان اشتراک گذاری و انتقال سریع داده ها است که استفاده از نس استوریج کیونپ هر روزه رواج بیشتری می یابد.

 

QNAP NAS مدل TS-431X و استفاده از آن
 
دستگاه ذخیره سازی اطلاعات QNAP NAS مدل TS-431X

QNAP NAS با سیستم عامل QNAP QTS

از زمانی که دستگاه های ذخیره اطلاعات تحت شبکه (NAS) فقط سازمان ها و مراکزی با بودجه های بالا را هدف قرار می دادند مدت زیادی گذشته است. امروزه کیونپ با سیستم عامل QTS یکی از بهترین ها در صنعت ذخیره سازی اطلاعات است که دستگاه های متفاوتی را برای خانه ها، مشاغل کوچک یا شرکت ها در بازه های قیمتی متفاوتی عرضه می کند. سیستم عاملQTS  بر اساس لینوکس طراحی شده است تا برنامه های کیونپ را با کارایی بالا اجرا کرده و نیازهای شما را در زمینه اشتراک فایل، مدیریت ذخیره سازی، پشتیبان گیری، محیط های مجازی، چند رسانه ای، نظارت و موارد دیگر برآورده سازد. رابط کاربری QTS به صورت بصری، چند پنجره ای و چند کاره است که مدیریت Turbo NAS را بسیار آسان می کند. با این سیستم عامل به راحتی می توانید فایل ها را در پلت فرم های مختلف به اشتراک بگذارید و انواع نرم افزارهای کیونپ را در آن مدیریت نمایید. Desktop در سیستم عامل QTS بسیار ساده طراحی شده است و نیاز به فرایند یادگیری خاصی ندارد. همچنین اجرای نرم افزارهای کیونپ در آن به سادگی امکان پذیر است.
 

سیستم عامل QNAP QTS کاربرد آن در شبکه

نمای Desktop در سیستم عامل QNAP QTS

از امکانات سیستم عامل QNAP QTS می توان به موارد زیر اشاره کرد:

•    چند پنجره ای و چند وظیفه بودن سیستم عامل که به شما توانایی اجرای تعداد زیادی از نرم افزارهای کیونپ را می دهد
•    میزکار هوشمند که قابلیت دسته بندی و مرتب کردن نرم افزارهای کیونپ را داراست
•    نرم افزارهای کیونپ تجاری قدرتمند با قابلیت های متفاوت در آن به صورت پیش فرض قرار دارد
•    نرم افزارهای کیونپ سرگرمی با تنوع بسیار زیاد در آن یافت می شود
•    دارا بودن امکان اتصال به هر نوع وسیله ای که قابلیت استفاده از شبکه یا اینترنت را داراست مانند رایانه، تلفن همراه، تلویزیون هوشمند، دوربین عکاسی یا فیلم برداری و غیره
•    دارا بودن امکان اشتراک گذاری انواع فایل ها با فرمت های متنوع در پلت فرم های متفاوت
•    رابط کاربری بسیار آسان و سریع

بررسی برخی از نرم افزارهای قابل اجرا در QNAP NAS

پس از اینکه با دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات QNAP NAS آشنا شدیم و سیستم عامل QTS را به طور اجمالی بررسی کردیم در ادامه این مقاله قصد داریم به معرفی و شرح کارکرد برخی نرم افزارهای کیونپ که روی سیستم عامل QTS نصب می شوند بپردازیم. 

پرفروش ترین نرم افزارهای کیونپ

بررسی نرم افزار های قابل نصب بر روی QNAP NAS را ابتدا با معرفی پرفروش ترین نرم افزارهای کیونپ آغاز می کنیم و در ادامه از برخی از نرم افزار های کاربردی کیونپ نام خواهیم برد.

پرفروش ترین نرم افزارهای کیونپ


شش نمونه از پرفروش ترین نرم افزارهای کیونپ

McAfee Antivirus for NAS

با توجه به اینکه مبحث امنیت در ابزار های ذخیره سازی اطلاعات از درجه اهمیت بالایی برخوردار است؛ از این رو رتبه نخست پرفروش ترین نرم افزارهای کیونپ به آنتی ویروسMcAfee Antivirus  اختصاص دارد. نرم افزار آنتی ویروس McAfee امکان اسکن دستی و یا برنامه ریزی شده را برای جست و جو و مقابله با انواع ویروس ها و بد افزار ها به QNAP NAS شما می دهد. با توجه به اینکه این نرم افزار یک محصول مبتنی بر پرداخت حق اشتراک است از این رو برای به روز نگه داشتن آن می بایست حق اشتراک آن را برای مدت مشخص خریداری نمود.

CAYIN MediaSign Player for NAS

این نرم افزار کیونپ به دستگاه ذخیره سازی شما این توانایی را می دهد تا قابلیت اجرای انواع فرمت های تصویری و ویدیویی را داشته باشد و از کدک های HEIF و HEVC پشتیبانی کند. CAYIN MediaSign Player  قابلیت نصب روی سیستم عامل QTS و همه مدل های  QNAP NAS را دارد. همین مسئله باعث شده تا در رتبه دوم پرفروش ترین نرم افزارهای کیونپ قرار گیرد.

QVR Pro for NAS

این نرم افزار قابلیت نظارت بر دوربین های مداربسته تحت شبکه و ذخیره ویدیو های دریافتی از آن ها را روی دستگاه ذخیره کننده اطلاعات شما فراهم می کند. البته هنگام استفاده از این نرم افزار باید توجه داشت که بسته به مدل NAS، پیکربندی سیستم و کیفیت دوربین، عملکرد واقعی قابل ارائه ممکن است متفاوت باشد. با این وجود در بین نرم افزار های نظارتی، QVR Pro for NAS رتبه نخست و در لیست پرفروش ترین نرم افزارهای کیونپ در جایگاه سوم قرار می گیرد.

Surveillance Station for NAS

رتبه چهارم پرفروش ترین نرم افزارهای کیونپ نیز به یک نرم افزار نظارتی که امکان اتصال به دوربین های مدار بسته و ذخیره ویدیوی دریافتی از آن ها را فراهم می کند اختصاص دارد. این نرم افزار قابلیت پشتیبانی از 8 الی 80 کانال IP دوربین را داراست. با این حال عملکرد واقعی این نرم افزار و کیفیت ضبط آن بسته به کیفیت دوربین های IP، محتوای ویدئو، پهنای باند شبکه، تنظیمات ضبط و سایر برنامه های در حال اجرا در NAS، ممکن است متفاوت باشد.

exFAT Driver for NAS

رتبه پنجم در لیست پر طرفدارترین نرم افزارهای کیونپ به یک نرم افزار پشتیبان گیری از فایل های موجود در دستگاه ذخیره اطلاعات QNAP NAS تعلق دارد. شرکت QNAP برای ساخت این نرم افزار با کمپانی مایکروسافت و Paragon Software Group همکاری کرده است تا یک درایور سفارشی exFAT برای QNAP NAS ارائه دهد. نرم افزار exFAT Driver این قابلیت را به شما می دهد تا از فایل های خود به صورت دستی یا بر اساس برنامه زمانی مشخص نسخه پشتیبان تهیه نموده و با ذخیره فایل Back up امکان اجرای آن را در زمان دلخواه و نرم افزار مورد نظر را فراهم می کند. 

Twonky Server 8.5 for NAS

شرکت ارائه کننده این نرم افزار در توضیحات مربوط به کارکرد آن بیان کرده است که «بدون هیچ تنظیمات اضافی و یا هیچ کابلی تنها با یک کلیک ساده کلیه ابزار های ارتباطی خود را به QNAP NAS متصل کرده و از اشتراک فایل لذت ببرید». همین توانایی به ظاهر ساده در کنار قابلیت نصب و اجرا بر روی تمامی مدل های کیونپ توانسته نرم افزار Twonky Server به رتبه ششم در لیست پرفروش ترین نرم افزارهای کیونپ برساند.

معرفی برخی از نرم افزار های کاربردی کیونپ :

در پایان این مقاله قصد داریم تا شما را با تعدادی از کاربردی ترین نرم افزارهای کیونپ آشنا نماییم. البته بیان این نکته نیز ضروری است که تا به امروز نرم افزار های زیادی با قابلیت نصب روی QNAP NAS ها معرفی و وارد بازار شده اند و مواردی که در ادامه با آن آشنا خواهید شد تنها نمونه هایی از میلیون ها نرم افزار موجود در بازار است.

QVR Face Link for NAS  

این نرم افزار به شما کمک می کند تا یک سیستم تشخیص چهره هوشمند تنها با یک دستگاه ذخیره اطلاعات کیونپ بسازید. به کارگیری فناوری های تشخیص چهره چندگانه و همچنین تشخیص چهره پویا در این نرم افزار سبب شده چهره های هدف به سرعت و دقیق تشخیص داده شده و کلیه اعمال آن ها ذخیره گردد.

QmailAgent for NAS

یکی از نرم افزارهای کیونپ که کاربرد فراوانی را می تواند برای استفاده کنندگان QNAP NAS داشته باشد نرم افزار QmailAgent است. با کمک این نرم افزار می توانید روی چندین حساب ایمیل نظارت داشته باشید و داده های حاصل از آن ها را ذخیره سازی نمایید.

Qsirch for NAS 

Qsirch یک موتور جستجوی متن کامل است که به شما در جستجوی فایل ها در QNAP NAS کمک کرده و می تواند فایلها را بر اساس نام ، محتوا و فراداده جستجو کند. از این رو یکی از کاربردی ترین نرم افزارهای کیونپ به شمار می رود.

HybridMount for NAS

زمانی که به تعداد بیشماری از داده های ابری سر و کار دارید این نرم افزار می تواند عملکرد شما را بهبود و دسترسی به داده های ابری را افزایش دهد. 

Qfiling for NAS

این نرم افزار نیز یکی از کاربردی ترین و پرطرفدارترین نرم افزارهای کیونپ است که قابلیت دسته بندی و سازماندهی فایل ها را فراهم می کند. تنها کافی است یک بار تنظیمات مربوط به نوع فایل و قوانین دسته بندی را در آن انجام دهید، پس از آن Qfiling به صورت خودکار این کار را به انجام می رساند.

KoiMeeter for NAS

KoiMeeter یکی از نرم افزارهای کیونپ با محوریت ویدئو کنفرانس است که به شرکت کنندگان در جلسه اجازه می دهد تا به راحتی صفحه نمایش را به صورت Wireless مشاهده نمایند، تماس های ویدئویی انجام دهند، جلسات را ضبط کنند و ویدیوهای کنفرانس را به اشتراک بگذارند. این نرم افزار راه حلی ایده آل برای اتاق های جلسات با اندازه کوچک تا متوسط است.