سیستم عامل کیونپ

تاکنون ذخیره ساز های کیونپ را از جنبه های گوناگون سخت افزاری مورد بررسی قرار دادیم و قابلیت های بی شمار آن را بازگو نمودیم. اما باید توجه داشت که کلیه این توانایی ها در چهارچوب سیستم عامل کیونپ حاصل می شود. برنامه ریزی دقیق و اطمینان از اجرای عملکرد صحیح بدون سیستم عامل کیونپ به سادگی میسر نیست. هماهنگی بالای سخت افزاری با سیستم عامل کیونپ در کنار قیمت مقرون به صرفه، از وجوه تمایز کیونپ با سایر ذخیره ساز های تحت شبکه و JBOD ها است.
با این تفاسیر، در خصوص ویژگی های نرم افزاری کیونپ چه می دانیم؟ سیستم عامل کیونپ را تا چه حد می شناسیم و از امکانات آن چه اطلاعاتی داریم؟ آیا از قابلیت های نرم افزاری سیستم عامل کیونپ به درستی آگاهی داریم؟ نگران پاسخ نباشید. در این مقاله قصد داریم سیستم عامل کیونپ را از جنبه های گوناگون مورد بررسی قرار دهیم تا به سوالات شما در این خصوص پاسخ داده باشیم.

QTS سیستم عامل ارزان و قابل اطمینان کیونپ

سیستم عامل کیونپ که آن را با نام QTS می شناسیم، سیستم عامل اختصاصی ذخیره ساز های کیونپ است و توسط این کمپانی برای برآورده ساختن نیاز های رایج کاربران، توسعه یافته و عرضه شده است. این سیستم عامل قادر است کلیه نیاز های کاربران را در زمینه اشتراک فایل، مدیریت ذخیره سازی، پشتیبان گیری، محیط های مجازی، خدمات چند رسانه ای، نظارت و موارد دیگر برآورده سازد. در ادامه بیشتر با کارایی های سیستم عامل کیونپ آشنا خواهیم شد.

خدمات جامع سیستم عامل کیونپ بر پایه پلت فرم منبع باز لینوکس

کمپانی QNAP طراحی سخت افزاری عالی و ارزان خود را همراه با سیستم عامل کیونپ QTS که توسعه یافته از سیستم عامل لینوکس است ارائه نموده تا اجرای کلیه نرم افزار های لازم برای انجام فرآیند های مرتبط با ذخیره سازی را برای کاربران تسهیل نماید. در واقع هدف اصلی از طراحی سیستم عامل کیونپ (QTS) بر پایه لینوکس، توانایی اجرای انواع برنامه ها و ارائه کلیه خدمات ذخیره سازی با کارایی بالا بوده است.  
کیونپ هم زمان با فعالیت های مرتبط با توسعه سخت افزاری با شناسایی نقاط ضعف سایر ذخیره ساز های تحت شبکه، سیستم عامل کیونپ را بر پایه پلت فرم منبع باز لینوکس توسعه داده است تا ضمن تکامل رابط کاربری دستگاه های ذخیره ساز کیونپ، سادگی و حس اطمینان را برای مشتریان کیونپ به ارمغان آورد.

بالاترین کارایی در عین سادگی با QTS OS

از آن جایی که سیستم عامل کیونپ بر پایه لینوکس طراحی شده است، رابط کاربری آن به صورت بصری، چند وظیفه ای (Multi Task)، چند پنجره ای (Multi Windows) و چند کاربره (Multi User) می باشد که فرایند مدیریت دستگاه ذخیره ساز کیونپ را بسیار آسان می کند.
سادگی رابط کاربری سیستم عامل کیونپ سبب می شود استفاده از آن عملاً نیازی به فرایند یادگیری نداشته باشد. علاوه بر این سیستم عامل QTS  به شما امکان می دهد چندین پنجره را باز نموده و همزمان چندین نرم افزار را اجرا نمایید. از این رو نیازی به صبر کردن و صرف وقت زیاد برای انجام پردازش توسط نرم افزار های مختلف نیست. سیستم عامل QTS، فایل ها را در سیستم عامل های مختلف به اشتراک می گذارد، مدیریت حساب کاربر را آسان می کند، برنامه های مجازی سازی را به کار می گیرد، از مجموعه های چند رسانه ای بهره می برد و مجموعه گسترده ای از برنامه های کاربردی را در مرکز برنامه خود (App Center) در اختیار دارد تا با کمک آن بتوانید دستگاه کیونپ خود را شخصی سازی نمایید.

بهبود کسب و کار و زندگی خانگی با سیستم عامل کیونپ 

تا به اینجا برخی از ویژگی های کلی در خصوص سیستم عامل کیونپ را خدمت شما معرفی کردیم و خواستگاه آن را بررسی نمودیم. در این قسمت از مقاله قصد داریم به صورت تخصصی تر قابلیت های سیستم عامل کیونپ و امکاناتی که در اختیار کاربران قرار می دهد را تشریح نماییم.

سادگی استفاده از دستگاه های ذخیره ساز کیونپ با وجود دسکتاپ هوشمند QTS

امروزه با توجه به افزایش حجم داده ها و نیاز به ذخیره سازی و اشتراک آن ها، مشاغل بیشتری اهمیت به کارگیری از دستگاه های کیونپ را درک نموده و برای خرید آن اقدام می کنند. همچنین با گسترش استفاده از ابزار های جمعی و توسعه منازل هوشمند، استفاده از دستگاه های کیونپ خانگی نیز رشد پیدا کرده است.  با توجه به اینکه کاربران کیونپ از طیف وسیعی از افراد تشکیل شده، QNAP با ارتقا رابط کاربری و ساده سازی سیستم عامل کیونپ، مسیر را برای استفاده همه کاربران (اعم از متخصصان فناوری اطلاعات و افراد با دانش پایه) هموار نموده است.

تجربه کاربری عالی

دسکتاپ سیستم عامل کیونپ با بیان بصری ساده خود و گردش کار Drag & Draft سهولت استفاده از ذخیره ساز های کیونپ را فراهم می کند. این سیستم عامل با طراحی هوشمند خود قادر است تجربه کاربر را بسیار ساده و لذت بخش نماید.

منوی اصلی

منوی اصلی در سیستم عامل کیونپ شامل برنامه های فعال شده، تنظیمات پیش فرض سیستم و سایر برنامه های نصب شده است تا به کاربر در یافتن سریع موارد دلخواه کمک کند. همچنین می توان از آیکن مربوط به موارد پر استفاده به عنوان میانبر برای دسترسی سریع به برنامه ها استفاده نمود.

شخصی سازی و گروه بندی آیکن ها برای دسترسی ساده تر

شما می توانید به سادگی با کشیدن و رها کردن آیکن ها بر روی دسکتاپ، آن ها را با توجه به ترجیح خود مرتب نمایید. برای انجام این کار در سیستم عامل کیونپ آیکن مورد نظر را از منوی اصلی یا کنترل پنل به دسکتاپ بکشید تا میانبر (shortcut) ایجاد شود یا اینکه آیکن های موجود روی صفحه دسکتاپ را روی دیگری بکشید تا میانبر گروهی ایجاد شود.

اجرای تنظیمات دلخواه وضعیت نمایش دسکتاپ 

چهار گزینه برای تنظیم وضعیت نمایش دسکتاپ سیستم عامل کیونپ در دسترس است. به طور مثال شما می توانید نمایش دسکتاپ را به صورت تصاویر کوچک (فقط آیکن های برنامه) یا تصاویر کوچک با جزئیات (آیکن ها با توضیحات) و غیره در آورده و یا برای نمایش در دستگاه های تبلت، وضعیت دسکتاپ را از حالت پنجره به حالت Tab تغییر دهید.

پشتیبانی بالا با دسترسی به منابع آنلاین

در مواقع لزوم، تنها با یک کلیک روی دسکتاپ سیستم عامل کیونپ، لیستی از منابع موجود برای کمک به شما برای استفاده از خدمات پشتیبانی ارائه می شود.Quick Start ،QTS Help ،Tutorials ،QNAP Wiki ، QNAP Forum ، خدمات به مشتریان و ثبت بازخورد، تنها برخی از این منابع هستند.

جستجوی سریع

با توجه به انبوه داده ها و برنامه های موجود در کیونپ، نوار جستجو راهی سریع برای یافتن تنظیمات سیستم عامل کیونپ، برنامه ها، فیلم ها، تصاویر، سایر اطلاعات است. برای این کار تنها کافی است کلمات کلیدی مورد نظر را در کادر جست و جو تایپ نمایید. هنگام تایپ، نتایج جستجو فوراً نمایش داده می شود.

تصاویر پس زمینه شخصی

به سادگی تصویر پس زمینه مورد علاقه خود را انتخاب کنید تا دسکتاپ سیستم عامل کیونپ را شخصی نمایید.

اعلان رویداد ها

اعلان رویداد، اطلاعات طبقه بندی شده سیستم عامل کیونپ را ارائه می نماید. در نتیجه به سرعت می توان از هشدارهای سیستم و سایر پیام های خطا مطلع شد و یا به روزرسانی ها را دریافت کرد.

اتصال به دستگاه خارجی

آیکن دستگاه خارجی که روی دسکتاپ سیستم عامل کیونپ قرار دارد، راهی مناسب برای دسترسی به دستگاه های متصل (مانند سایر دستگاه های ذخیره سازی و چاپگرها) را ارائه می کند. 

اجرای برنامه ها در پس زمینه

دسکتاپ هوشمند سیستم عامل کیونپ این امکان را فراهم می کند تا بتوان برنامه ها را به صورت هم زمان و برخی را در پس زمینه اجرا نمود و در اجرای سایر برنامه ها اختلال ایجاد نشود. وظایف فعال و نرم افزار هایی که در پس زمینه در حال اجرا هستند تنها با یک کلیک قابل مشاهده و مدیریت می باشند.

داشبورد هوشمند

با سیستم عامل کیونپ تنها با یک کلیک روی دسکتاپ می توانید وضعیت فعلی سیستم را مشاهده نمایید. داشبورد هوشمند، همه اطلاعات مهم سیستم که شامل سلامت سیستم، سلامت HDD، نظارت بر منابع، اطلاعات سخت افزاری، وضعیت ذخیره سازی، وظایف برنامه ریزی شده می شود را به همراه فیلدهای خبری در یک صفحه واحد در اختیار شما قرار می دهد.

چندین دسکتاپ

با ویژگی دسکتاپ چندگانه که از قابلیت های منحصر به فرد سیستم عامل کیونپ است، می توانید برنامه ها را بر اساس ترجیحات خود بر روی دسکتاپ های مختلف جدا کرده و آزادانه بین این دسکتاپ های متعدد جا به جا شوید.

امنیت، سرعت و توسعه با استفاده از برنامه های کاربردی QTS

سیستم عامل کیونپ شامل برنامه های کاربردی با ویژگی های متعدد از جمله اشتراک فایل  iSCSI و مجازی سازی، پشتیبان گیری و غیره است که به طور موثر، کارایی کسب و کار را افزایش می دهد. در ادامه برخی از این برنامه ها را معرفی خواهیم کرد.

 

امنیت، سرعت و توسعه با استفاده از برنامه های کاربردی قدرتمند QTS
 
امنیت، سرعت و توسعه با استفاده از برنامه های کاربردی قدرتمند QTS

Storage Manager؛ مدیریت هوشمند ذخیره سازی

یکی از قابلیت های کاربردی سیستم عامل کیونپ، Storage Manager می باشد که مدیریت ذخیره سازی اطلاعات را انجام می دهد. این نرم افزار با رابط گرافیکی بصری خود مدیریت و به کارگیری دیسک ها، حجم، حوضچه های ذخیره سازی، ذخیره سازی iSCSI و حافظه های SSD را تسهیل می کند.

همچنین با کمک این نرم افزار می توانید بر اساس تعداد هارد دیسک های موجود در دستگاه ذخیره ساز کیونپ، از بین انواع مختلف RAID، سطح عملکرد و افزونگی داده مورد نظر خود را انتخاب کنید.

Shared Folders؛ اشتراک گذاری ساده و فوری محتوا

ممکن است تعداد زیادی فایل دیجیتالی از جمله عکس، فیلم، موسیقی و حتی اسناد در اختیار داشته باشید و مایل باشید آن را با گروه های مختلف اعضای خانواده و دوستان و همکاران به اشتراک بگذارید. نرم افزار Shared Folders این قابلیت را به سیستم عامل کیونپ شما می دهد تا اشتراک گذاری مطالب به صورت انعطاف پذیر و آسان انجام پذیرد. همچنین حق دسترسی به فایل به اشتراک گذاشته شده، از جمله خواندن، خواندن / نوشتن و یا عدم دسترسی، می تواند به دلخواه شما به کاربران اعطا شود.

Backup Station؛ پشتیبان گیری و ترمیم داده ها

یکی از پر طرفدار ترین برنامه های سیستم عامل کیونپ که سبب آسودگی خاطر کاربران مخصوصا صاحبان پایگاه داده شده است Backup Station می باشد. با کمک این برنامه قادر خواهید بود به طور منظم از فایل ها و محتوای دستگاه خود نسخه پشتیبان تهیه کرده و در صورت نیاز آن ها را بازیابی نمایید.

با کمک این قابلیت سیستم عامل کیونپ، می توانید تقریبا از کلیه موارد زیر نسخه پشتیبان تهیه نمایید.

•    رایانه های شخصی (Windows/macOS)
•    دستگاه های تلفن همراه (Android/iOS)
•    درایوهای خارجی
•    سرورهای NAS/فایل
•    SaaS (Google Workspace/ Microsoft 365)
•    خدمات ذخیره سازی ابری
•    عکس های فوری (QNAP NAS)

Domain Security؛ اولویت اصلی سیستم عامل کیونپ امنیت اطلاعات است

QNAP تعهد سازش ناپذیری نسبت به امنیت اطلاعات کاربران خود دارد. این کمپانی از سال 2018 یکی از CNA ها (مقامات شماره گذاری CVE) بوده که شفافیت و مسئولیت پذیری در امنیت اطلاعات را ارتقا بخشیده است. از این رو رویکرد فوق را هنگام توسعه سیستم عامل کیونپ نیز به کار بسته است تا امنیت اطلاعات کاربران را تضمین نماید.

سیستم عامل کیونپ (QTS) دارای یک آنتی ویروس (ClamAV) رایگان است و در عین حال گزینه استفاده از آنتی ویروس McAfee نیز وجود دارد. خرید مجوز برای آنتی ویروس McAfee از طریق QTS برای پوشش 1 تا 3 ساله بسیار آسان است.

محصولات QNAP با سیستم عامل QTS مجموعه ای جامع از اقدامات امنیتی را برای اطمینان از سطح مطلوب حفاظت در برابر تهدیداتی مانند بدافزارها و هکرها ارائه می دهند.

•    Malware Remover بدافزار را شناسایی و پاک می کند.
•    افزایش امنیت با فایروال رایگان QuFirewall
•    سرویس های QVPN و QuWAN ارتباط ایمن بین QNAP NAS و سایر دستگاه ها ایجاد می کنند.
•    پروتکل QBelt VPN امکان اتصال ایمن را فراهم می کند.

App Center؛ دسترسی بی شمار به نرم افزارها

App Center یک پلت فرم برای ارائه دهندگان برنامه شخص ثالث است که برنامه های خود را در آن ها بارگذاری می کنند و کاربران می توانند از آن ها بارگیری کنند. با قرار داشتن این برنامه کاربردی در سیستم عامل کیونپ، امکان دسترسی کاربران به بی شمار نرم افزار قابل اجرا در دستگاه های ذخیره ساز کیونپ فراهم شده است.

myQNAPcloud؛ اتصال به شبکه و فضای ابری

myQNAPcloud یکی از سرویس های سیستم عامل کیونپ است. برای راه اندازی یک ابر شخصی است که مراحل انتشار محتویات QNAP NAS را در اینترنت ساده کرده است. ارائه سرویس myQNAPcloud توسط سیستم عامل کیونپ، امکان اتصال به دستگاه ذخیره ساز کیونپ را با مرورگر وب بسیار ساده تر و بدون محدودیت مکان میسر می کند. 

پشتیبانی DDNS آدرس IP طولانی را با نام دامنه ای که شما انتخاب کرده اید به راحتی به خاطر می سپارد. همه این برنامه های کاربردی شبکه به شما کمک می کند تا از آسودگی بیشتری هنگام استفاده از دستگاه کیونپ برخوردار شوید.

مرکز قدرتمند چند رسانه ای با سیستم عامل QTS

سیستم عامل کیونپ همراه با ابزارهای مختلف و برنامه های تلفن همراه هوشمند، بستر نهایی برای ایجاد یک ابر شخصی یا خصوصی، همگام سازی داده ها و به اشتراک گذاری فایل ها را ایجاد کرده است.

QTS دارای برنامه های کاربردی چند رسانه ای غنی است که به عنوان Multimedia Center برای ذخیره فایل های کاربران با امکان دسترسی از دستگاه ها و محل های متفاوت عمل می کند. شما می توانید حتی در حال حرکت عکس ها را مرور کرده یا از موسیقی و فیلم ها در دستگاه های تلفن همراه لذت ببرید و آن ها را به راحتی با اعضای خانواده و دوستان به اشتراک بگذارید.

Photo Station؛ خاطرات خود را بایگانی کنید

ایستگاه عکس سیستم عامل کیونپ یک رابط کاربری جدید معرفی می کند که مدیریت بصری مجموعه تصاویر را انجام می دهد. با استفاده از Photo Station به راحتی می توانید موراد زیر را به انجام برسانید.

•    بارگذاری عکس ها بدون محدودیت مکانی
•    ایجاد آلبوم
•    تغییر حالت نمایش 
•    تنظیم نمایش اسلاید ها 
•    برچسب گذاری (Tag) تصاویر
•    افزودن توضیحات به تصاویر
•    اشتراک گذاری از طریق ایمیل، سایت های شبکه های اجتماعی یا پیوند اشتراک گذاری

علاوه بر موارد فوق ایستگاه عکس سیستم عامل کیونپ گزینه های هوشمندی مانند مرتب سازی خودکار عکس ها در یک جدول زمانی و افزودن برچسب روی عکس ها را برای کمک به سازماندهی عکس های شما ارائه می کند. کافی است دوربین دیجیتال خود را به پورت USB در جلوی QNAP NAS متصل نمایید تا همه عکس ها و فیلم ها به طور خودکار در پوشه تازه ایجاد شده با نام Smart Import ذخیره شود.
 
بهبود کسب و کار و زندگی خانگی با سیستم عامل کیونپ

Music Station؛ ذخیره، بازیابی و اشتراک موزیک 

ایستگاه موسیقی سیستم عامل کیونپ، مرکز موسیقی شخصی شما است. با کلیک های ساده، می توانید از مجموعه موسیقی گسترده خود در هر کجا که هستید لذت ببرید. تمام مجموعه موسیقی شما درQNAP NAS به خوبی سازماندهی شده و به راحتی از طریق مرورگر وب قابل دسترسی است.
اشتراک گذاری موسیقی با استفاده از ایستگاه موسیقی سیستم عامل کیونپ آسان است. به سادگی موسیقی را برای اشتراک گذاری انتخاب کنید و از انعطاف پذیری آن برای اشتراک گذاری در انواع پلت فرم های اجتماعی لذت ببرید.

Video Station؛ تمرکز مجموعه های ویدیویی

ایستگاه ویدیو سیستم عامل کیونپ برای بایگانی، پخش و به اشتراک گذاری مجموعه ویدیوهای غنی شما بسیار عالی است. ایستگاه ویدیو را باز کنید و روی فیلم کلیک کنید؛ همه چیز بصری و بسیار ساده است. همچنین می توانید مجموعه ویدیوهای خود را با خانواده یا دوستان به اشتراک بگذارید.
می توانید طبقه بندی ویدیو را بر اساس منابع ویدیویی خاص تعریف کنید و فیلم ها به طور خودکار در طبقه بندی های تعریف شده خود، مرتب می شوند. همچنین می توان مجموعه ای هوشمند از ویدیوها ایجاد نمود که با معیارهای از پیش تعیین شده مانند نام و رتبه بندی مطابقت داشته باشد. مجموعه های هوشمند به طور خودکار فیلم ها را با معیارهای یکسان جمع آوری و طبقه بندی می کنند.

Download Station؛ مرکز بارگیری 24 ساعته و 7 روزه شما

بارگیری معمولی از اینترنت مستلزم روشن بودن رایانه ها در طول فرآیند است که معمولاً با مصرف انرژی زیادی همراه می باشد. ایستگاه بارگیری سیستم عامل کیونپ به عنوان یک مرکز بارگیری، بی وقفه عمل می کند. با استفاده از ایستگاه بارگیری سیستم عامل کیونپ که از BT، PT (ردیاب های خصوصی)، لینک Magnet، HTTP/HTTPS و FTP/FTPS پشتیبانی می کند، می توانید به راحتی فیلم های با کیفیت بالا را جستجو و دانلود نمایید. همچنین Download Station از بارگیری RSS برای دانلود خودکار BT نیز پشتیبانی می کند.

QGet برای مدیریت وظایف بارگیری از راه دور

سیستم عامل کیونپ علاوه بر رابط مدیریت وب، QGet را که یک ابزار قدرتمند برای مدیریت وظایف دانلود است را ارائه کرده است. این نرم افزار برای رایانه های Windows و Mac در دسترس می باشد و به شما این امکان را می دهد تا دانلود BT را از LAN یا WAN اضافه، حذف یا تماشا کنید. همچنین با استفاده از آن قادر خواهید بود وظایف دانلود خود را در هر محلی مدیریت کنید. 

سایر ایستگاه های چند رسانه ای در سیستم عامل کیونپ

قابلیت های چند رسانه ای یا مولتی مدیا که از طریق سیستم عامل کیونپ ارائه می شود محدود به موارد فوق نبوده و طیف گسترده ای از برنامه ها را شامل می شود. این برنامه ها علاوه بر جنبه سرگرمی، برای فعالان عرصه عکاسی، تولید موسیقی و تولید محتوای ویدیویی نیز بسیار کارآمد بوده و مورد استقبال قابل توجهی قرار گرفته است. در زیر برخی دیگر از ابزار های چند رسانه ای سیستم عامل کیونپ را ملاحظه می فرمایید.

•    HD Station تجربه سرگرمی در سطح سینما
•    HappyGet پشتیبان گیری ساده از فیلم های آنلاین 
•    DJ Station بستری برای خلق موسیقی و انتشار آن 
 

مرکز قدرتمند چند رسانه ای با سیستم عامل QTS

مرکز قدرتمند چند رسانه ای با سیستم عامل QTS

جمع بندی نهایی

تکامل رابط کاربری سیستم عامل کیونپ با ظاهری ساده، جدید و همراه با بسیاری از ویژگی ها و پیشرفت های جدید تجربه کاربری آسان را برای شما فراهم می کند. سیستم عامل کیونپ انواع ابزارها و برنامه های کاربردی مفید را ارائه می دهد که باعث می شود کار شما سازماندهی شده باشد. می توانید اسناد آفیس را بصورت آنلاین پیش نمایش کرده و از دسترسی راحت به سایر سرویس های ابری با File Station برخوردار شوید. myQNAPcloud به شما اجازه می دهد تا به راحتی چند دستگاه ذخیره ساز کیونپ را در داشبورد نظارت کرده و فایل ها را با کنترل QID به صورت ایمن به اشتراک بگذارید.Qsync با مدیریت متمرکز افزایش یافته است و به شما امکان می دهد چندین تنظیمات QNAP NAS را با یک کلیک، پیکربندی کنید. علاوه بر این موارد، QTS با امکانات بی نظیر خود تجربه چند رسانه ای شما را به سطح بعدی ارتقا می دهد.
همه این ابزارهای مفید که از طریق سیستم عامل کیونپ ارائه می شود تجربه استفاده شما از ذخیره ساز کیونپ را ساده کرده تا بتوانید روی کارهای مهم تری تمرکز کنید.