اتصال کیونپ به esxi

 گسترش روز افزون اطلاعات باعث شده است تا ذخیره سازی اطلاعات در سالهای اخیر شکل ویژه ای به خود بگیرد. تجهیزات کیونپ با ورود خود به دنیای اطلاعات و داده ها شکل ویژه ای از ذخیره سازی را نشان داده اند. شرکت ها و سازمانهای بزرگ برای ذخیره داده های خود در یک سیستم ایمن از کیونپ استفاده کردند. همچنین مجازی سازی اطلاعات راحتتر انجام می شود. با استفاده از این روش اتصال شما به صورت عملی و  ساده  امکان دسترسی  به سرور را از راه در اختیار دارید. روش اتصال کیونپ به esx بسیار منحصر به فرد می باشد و کمک می کند تا یک پیکربندی مناسب برای محیط  ذخیره داده های خود داشته باشید. در حقیقت این روش یک روش اتصال به سیستم عامل می باشد که می تواند سرورهای داده ها را مدیریت کند.

افزایش ظرفیت سی پی یو در اتصال کیونپ به esx


چرا اتصال کیونپ به esx پیشنهاد می شود

دنیای ذخیره سازی داده ها مدام در حال پیشرفت میباشد، دسترسی به محیط های وب باعث شده است تا با ابزارهای دیگری در زمینه پیکربندی و مدیریت اطلاعات آشنا شویم. محیط esx یکی از این محیط های وب است که با اتصال کیونپ به esx تغییرات گسترده ای در شکل ذخیره سازی اطلاعات بوجود آورده است. 

- برخورداری از محیط امن
-تنظیمات پیشرفته
-کنترل کنسول های مورد استفاده برای مدیریت و استفاده از داده ها 
- اتصال انواع کنسول برای کاربری بیشتر
تنها بخشی از مزیتهای اتصال کیونپ به esx میباشد روشهای متفاوتی برای اتصال کیونپ به esx وجود دارد، که همین مورد باعث شده است تا کاربران زیادی را به استفاده از این روش ترغیب کند.

نمونه ای از کیونپ قابل اتصال به ESX

 روشهای اتصال کیونپ به esx 

  تنوع  و گستردگی شبکه های اطلاعاتی و تجهیزات باعث شده است تا esx از روش های متنوعی برای اتصال به سرورهای اطلاعاتی استفاده کند. 

1- DCUI
در این روش یک محیط برای اتصال مستقیم مانیتور به سرور فراهم می شود. برای اتصال داده هامی توانیم از تنظیمات اولیه  تغییر پسورد و تنظیم آی پی استفاده کنیم. کنترل این محیط  ساده است  و با استفاده از یک کلید میانبر  امکانات استفاده از محیط در اختیار کاربر قرار می گیرد. کلید ورود به سیستم در این روش اتصال کیونپ به esx  کلید F2 می باشد.

2- TSM  
این روش اتصال کیونپ به esx امکان  دسترسی به یک SHELL را برای شما فراهم می کند. کافی است برای ورود به این شل از  کلید ALT+ F1 استفاده  کنیم.

3- RSTM
با استفاده از این روش اتصال کیونپ به esx  امکان دسترسی به اطلاعات طبقه بندی شده  از راه دور را فراهم می کند.

4-VSPERE
در این روش از اتصال کیونپ به esx از یک نرم افزار با پایه وب برای مدیریت ESX استفاده می شود.

5-VCENTER
بسیاری از شرکت ها دارای شبکه هایی هستند که بیشتر از یک سرور دارند. در این روش از قابلیت های مجازی برای پیاده سازی اطلاعات استفاده می کنیم. 
 
انواع کیونپ مورد استفاده در اتصال به ESX

چرا باید اتصال کیونپ به esx را انجام داد؟

در سالهای اخیر گسترش داده ها  شرایطی را فراهم آورده است، توانایی طراحی، نصب و نگهداری و پشتیبانی از این داده ها نیاز به مهارت های اولیه آی تی دارد. تکنولوژی مجازی سازی  با از بین بردن و منسوخ کردن روشهای قدیمی  مدیریت سخت  داده ها و سخت افزار و نرم افزارهای مربوط به آنها را دچار تغییر کرده است. کیونپ نیز با توجه به اینکه یک سیستم ذخیره سازی و مدیریت داده ها می باشد باید  همزمان با دیگر تغییرات در دنیای مجازی تغییر کند. همراه شدن کیونپ با فضای مجازی به ابزار ویژه ای نیاز دارد که این ابزار از طریق اتصال کیونپ به esx ایجاد شده است. در واقع اتصال کیونپ به esx روشی برای ارتباط با فضای مجازی می باشد. از این روش دسترسی راحت تری به داده های ذخیره شده در محصولات کیونپ از هر فضا و مکانی می شود. در حال حاضر روش اتصال کیونپ به esx در بیشتر سازمانها مورد استفاده قرار می گیرد. 

-    دسترسی راحت و آسان مدیریت به اطلاعات پیکربندی شده
-    مدیریت سرورها سازمان
-    استفاده از نرم افزارهای مدیریت و کنترل

بخش کوچکی از امکاناتی است که اتصال کیونپ به esx برای سازمانها و ادارات بزرگ به همراه دارد.

دلایل استفاده از نرم افزارهای خاص در روش اتصال کیونپ به esx چیست؟

در روش اتصال کیونپ به esx از نرم افزارهای خاصی برای  مجازی سازی استفاده می شود. این نرم افزارها  دارای قابلیت های خاصی برای کاربران هستند. بیشتر این نرم افزارها از سیستم عامل های پیشرفته و حرفه ای استفاده می کنند که توسط آنها می توانیم یک مرکز اطلاعات و داده را به  بخش عمومی برای دسترسی همه کاربران یا بخش خصوصی برای  دسترسی مدیران قرار داد. استفاده از این نمونه نرم افزارها در روش اتصال کیونپ به esx دارای خصوصیات مهمی است.

-    کاهش هزینه مربوط به داده ها و اطلاعات
-    دسترسی به سرویس ها در هر زمان و مکانی

دو بخش مهم از امکانات استفاده از این نرم افزارها می باشند.

نرم افزارهای مورد استفاده اتصال کیونپ به esx بر اساس کاربردی که در فضای مجازی از آنها انتظار می رود  تقسیم بندی می شوند.

-    VMWARE
-    Xen
-    Hyper-V
-    Virtuozzo 

از ویژگی های مهم این نرم افزارها امکان مدیریت از طریق  وب می باشد. کافی است شما به اینترنت متصل باشید بدون نصب نرم افزار هم می توانید با وارد کردن آی پی آدرس به فضای مدیریتی که نیاز دارید  دست پیدا کنید.

مراحل نصب ESX  برای اتصال کیونپ به esx به چه صورت می باشد؟

ESX را می توانید روی هر سروری نصب نمایید. استفاده از رنگ بندی های متنوع در تولید کنسول های مورد استفاده یکی از امکانات ویژه ای است که برای آن در نظر گرفته شده است. سرعت بالا امکانات ویژه ای به کاربران میدهد تا زمان خود را در دریافت اطلاعات مدیریت کنند. روش اتصال کیونپ به esx بسیار ساده و راحت می باشد.

1- روی مرکز داده و اطلاعات کلیک می کنید، پس از آن ESX به داده های کیونپ شما متصل می شود
2-نوع و شکل استفاده از داده های کیونپ خود را انتخاب می کنید
3- تجهیزات کیونپ مورد استفاده را انتخاب می کنید
4- برای داده های خود یک نام انتخاب می کنید و برای فولدر خود آی پی و رمز قرار می دهید.
5- میزبان یا کاربری که قرار است از این اطلاعات استفاده کند با اتصال کیونپ به esx مشخص می کنید.

مدیریت پنل ها در اتصال کیونپ به esx چگونه انجام می شود؟

 برنامه های نرم افزاری مورد استفاده در ESX به دو صورت اجرا می شود، تحت شبکه و به شکل اپلیکیشن، که هر کدام از این نوع اجرا ها شرایط خاص خود را خواهد داشت. شما برنامه را نصب می کنید و یوزر و پسورد مخصوص خود را روی آن تعریف می کنید. برای وارد شدن به سیستم با تب های متفاوتی روبرو می شوید که اطلاع از نحوه فعالیت آنها به شما کمک می کند تا بهتر پنل خود را مدیریت کنید.

1- getting  started 
این تب در زمان اتصال کیونپ به esx برای شما درباره شرایط استفاده از برنامه را در فضای مجازی را توضیح می دهد. اگر قرار باشد یک ماشین مجازی به برنامه اضافه شود باید از این تب استفاده کنید.

2-summary 
با استفاده از این تب در اتصال کیونپ به esx  می توانید یک خلاصه  از اطلاعات و کاربری سیستم را به دست بیاورید. اطلاعاتی که شامل جزئیاتی مانند سازنده  مادربورد و سرور، تعداد هسته ای پردازنده  وجود در سرور، مدلcpu، نوع مجازی سازی که  استفاده می شود.

نکته: باید نوع esx یا مجازی ساز دارای  گواهینامه یا لایسنس باشد، چون در غیر این صورت بیشتر از 60 روز نمی توانید از آن استفاده کنید.

همچنین تعداد کارت های مورد استفاده در شبکه، نوع هارد مورد استفاده و ظرفیت پردازنده در این تب نمایش داده می شود.

3-Resource Allocation 
 تمام منابعی که در اتصال کیونپ به esx به سرور متصل هستند در این تب نشان داده می شود

 4-performance
گاهی اوقات نیازمند بررسی  بررسی عملکرد سرور در بخش هایی مانند هارد، کارت شبکه، رم و پاور هستیم. این بخش تمام این اطلاعات را به صورت گراف و واحد اندازه گیری در اختیار ما قرار می دهد.

5- configuration
تمام مشخصات سخت افزاری و نرم افزاری در اتصال کیونپ به esx در این بخش قابل مشاهده می باشد. همچنین بسیاری از مشخصات را می توانید در این بخش تغییر دهید.

6- user
گاهی اوقات نیاز است تا شما یوزر قدیمی خود را حذف کنید و اطلاعات را تغییر دهید. تمام یوزرهای ساخته شده قبلی در این قسمت قابل مشاهده می باشد، همچنین شما می توانید یوزر جدید را در این بخش ایجاد کنید.
نکاتی که در اتصال کیونپ به esx باید مورد توجه قرار بگیرد

باید توجه داشته باشید که ممکن است در زمان استفاده از نرم افزارها در اتصال کیونپ به esx به مشکلاتی برخورد داشته باشید .

-    اگر در زمان نصب نرم افزار vsphere به ایرادی برخورد کردید ، بهتر است از esx تحت وب استفاده کنید. زیرا این نرم افزار  در برخی موارد  با سیستم ها سازگار نیست و نصب نمی شود.
-    حتما برای بررسی شرایط نصب نرم افزارها در اتصال کیونپ به esx با یک مشاور با تجربه در این زمینه صحبت کنید.
-    قبل از اتصال کیونپ به esx از شرایط و توانایی های سیستم خود اطلاعات کامل را به دست آورید.
-    به تناسب نوع سیستم خود و کارایی که از آن انتظار دارید اقدام به انتخاب نرم افزار نمایید.

کار با کنسول مدیریتی esx در اتصال کیونپ به esx چگونه است؟

 پس از اتصال کیونپ به esx باید روش کار با کنسول های مدیریتی آن را یاد بگیرید تا استفاده از این سیستم  برای کاربر راحت تر باشد.  حسن این سیستم های مجازی سازی این بوده است که باعث شده است تا  شکل و دیدگاه تازه ای را به وجود بیاورند و مدیریت داده ها را راحت تر سازند. در این روش کیفیت سرویس دهی افزایش پیدا کرده و شبکه به صورت حرفه ای  مدیریت می شود. پس از نصب سیستم شما می توانید وارد بخش یا کنسول مدیریتی برنامه شوید و مراحل را برای ادامه کار به ترتیب انجام دهید.

-    پس از بالا آمدن برنامه، محیط اصلی esx به شما نشان داده می شود
-    با استفاده از کلید f2 صفحه کلید وارد سیستم می شوید، برای بار اول  سیستم از شما یوزر و پسورد نخواهد خواست. دلیل آن هم عدم تنظیم این اطلاعات برای آنها می باشد. اما پس از تنظیم این اطلاعات در زمان اتصال کیونپ به esx  در مراحل بعدی حتما برای ورود باید یوزر و پسورد را وارد کنید.
-    پس از ورود  تمامی تنظیمات محیط برای شما نمایش داده می شود
-    با تنظیم یوزر و پسورد شما سیستم را برای مراحل بعدی  آماده خواهید کرد.
-     بخش بعدی اتصال کیونپ به esx شامل وارد کردن اطلاعات مربوط به کارت شبکه می باشد. کارت شبکه ای که قرار است  شما بعدا با آن کار کنید تعیین و به سیستم معرفی می نمایید.
-    مشخصات مربوط به ارتباطات با سیستم های خارجی و سوییچ در این مرحله تعیین می شود.
-    در بخش آی پی شما تنظیمات  مربوط به آی پی را انجام می دهید

نکته : ممکن است که در تنظیمات کارت شبکه شما نیاز به  راه اندازی دوباره سیستم داشته باشید که باید از یک گزینه  راه اندازی سیستم را فعال کنید. یک گزینه دیگر برای غیر فعال سازی شبکه  در این بخش وجود دارد که در صورت نیاز به غیر فعال کردن شبکه باید این بخش را فعال کنید.

-    در اتصال کیونپ به esx بخشی به نام  Remove در تنظیمات وجود دارد که می تواند اطلاعات کامل را ریست کند.

نکته: توجه داشته باشید که این بخش را اشتباها فشار ندهید چون ممکن است تمام  تنظیمات را حذف کند و به طور کامل اتصال کیونپ به esx خارج از دسترس قرار بگیرد.

آیا روش اتصال کیونپ به esx معایبی هم دارد 

Esx را مهندسان آی تی برای ایجاد یک شرایط متعادل در نتیجه های کسب و کار راه اندازی کردند، در این روش آنها از ترکیب سخت افزار برای ظرفیت های بالاتر و افزایش یک عملکرد رقابتی برای کسب و کارها  و ساده سازی مدیریت اطلاعات  برای کمک به کسب و کارها استفاده کردند. اما مانند هر سیستم دیگری  این سیستم نیز دارای ایراداتی می باشد.

-    حجم پایین برنامه 
-    پیکربندی کم برنامه
-     یادگیری آن برای  افراد مبتدی و نا آشنا  به نرم افزارهایی به این شکل مشکل می باشد
-     بار اضافی سیستم و درایو مستقیما به  نرم افزار منتقل می شود و عملکرد آن را کاهش می دهد.

آیا در روش  اتصال کیونپ به esx روش ویژه ای برای کار با سیستم وجود دارد؟

یکی از موارد ویژه ای که در مورد  این نرم افزار و اتصال آن به کیونپ وجود دارد، تخصصی بودن آن می باشد که باعث می شود نیاز به سخت افزار تخصصی مربوط به خودش را داشته باشد. عدم نصب راحت آن بر روی هر سروری  از دلایل دیگر ویژه بودن آن می باشد. این روش اتصال با پردازنده های 64  بیتی کار می کند و از قابلیت INTEL VT پشتیبانی می نماید. کمترین رمی که برای این اتصال لازم است 2 گیگ می باشد. البته برای نمونه های بروز رسانی شده باید از رم بالاتر استفاده کنید. حداقل یک کارت شبکه نیاز دارید که در صورت افزایش فعالیت سیستم شما بیش از یک کارت لازم می باشد. روش نصب آن با توجه به تخصصی بودن باید با بررسی سخت افزار سیستم شما توسط یک مهندس آی تی صورت پذیرد. تا در صورت نیاز به بروز رسانی و یا تغییر در بخش های مختلف با مشکلات کمتری مواجه شوید.

چه  تفاوتی بین اتصال کیونپ به esx با روش های دیگر وجود دارد؟

 همزمان با گسترش و تغییرات در فضای مجازی ما شاهد ارائه نسخه های جدیدی از نرم افزارهای اتصال به کیونپ می باشیم.  برای آشنایی بیشتر یک مقایسه کلی بین اتصال کیونپ به esx و esxi انجام دادیم. هر دو این محصولات برای مجازی سازی استفاده می شوند و مشابه یکدیگر نیستند و در ویژگی های خود تفاوت هایی دارند.esx اولین طرح مجازی سازی بود که توسط مهندسان کامپیوتر طراحی شد. این روش مجازی سازی کاملا از سیستم عامل خود جدا بود و به صورت مستقیم  روی یک سیستم عامل لینوکسی راه اندازی شده بود. در این روش شما  کنسول مدیریتی یکپارچه ندارید و برای استفاده از  ابزارهای مجازی باید از طریق کنسول مدیریتی  اقدام کنیم. در حقیقت مدیریت تمام سخت افزارها و نرم افزارها روی سیستم عامل است که  مانند یک نرم افزار نصب شده است.

اما سیستم ESXI تغییرات زیادی با نمونه قبلی داشت و سیستم عامل لینوکس از آن حذف شده است. تمامی اطلاعات و ابزارهای مورد نیاز کاربران به صورت یکپارچه در اختیار آنها قرار می گیرد. امنیت بالایی دارد و سرعت آن نیز بالاتر می باشد. 

نکته : دلایل ذکر شده در تفاوت این دو مورد به ضعف سیستم ESX اشاره ندارد، بلکه به شرایطی که در هر دو سیستم وجود دارد اشاره دارد. شما با توجه به نوع کاربردی که از مجازی سازی در سیستم خود انتظار دارید  می توانید یکی از شیوه های مجازی سازی را استفاده کنید.

آیا اتصال کیونپ به esx کمکی به بهینه سازی شرایط سرور ما می کند؟

 یکی از موارد مهمی که در اتصال کیونپ به esx مورد توجه کاربران قرار گرفته است شرایط خاصی است که  این اتصال برای سرورهای سازمان شما ایجاد می کند.

-    شما میتوانید با اتصال کیونپ به esx سرور خود را به چند سرور تبدیل کنید
-     در کنار سرور کاری خود، میتوانید یک سیستم تلفنی یا یک دایرکتوری اکتیو داشته باشید
-    در هزینه های خود صرفه جویی کنید و از همه امکانات سرور خود استفاده کنید
-    کمک بزرگی به  مسئول آی تی خود در روش مدیریت سرورهای سازمان می کنید

قبل از نصب و اتصال کیونپ به esx به چه نکاتی باید توجه کنید؟    

1- اگر سرور شما دارای یک کارت شبکه است، یک کارت شبکه دیگر هم به آن اضافه کنید
2- لیست کارت های شبکه ای که در اتصال کیونپ به esx مورد پشتیبانی قرار می گیرد را مشخص کنید.
3- این اولویت را در نظر بگیرید که  که استفاده از شبکه مهمتر است یا مجازی سازی
4- اگر از سیستم های تلفنی خاصی استفاده می کنیم باید یک شبکه مجزا برای دریافت و ارسال صدا در نظر بگیریم.
5-  نرم افزار مناسب با سخت افزار را پیدا کنید
نسخه های متفاوتی از ESX وجود دارد که باید توجه داشته باشید برای هر سخت افزار از ورژن مخصوص به آن استفاده کنید.
6- استفاده ازSD CARD   یا فلش مموری
بهتر است برای نصب برنامه از یک فلش مموری یا کارت حافظه استفاده شود. دلیل مهم استفاده از یک فلش مموری برای نصب برنامه، نیاز سیستم برای  فرمت کردن حافظه قبل از راه اندازی می باشد. همچنین استفاده از فلش  به دلیل طول عمر بالاتر بیشتر توصیه می شود. حجم این برنامه نرم افزاری کم است و  با یک فلش 16 گیگ به راحتی نصب می شود.از فلش ها سایز بزرگ استفاده نکنید چون سخت افزار قوی تری دارند.
7- انتخاب هارد مناسب
   چون سرورهایی که در اتصال کیونپ به esx به کار میروند ممکن است مدتها بدون وقفه به کار بپردازند نیاز است تا از هاردهای مخصوص در سیستم ذخیره سازی آنها استفاده شود.
8- حداقل دو هارد در اتصال کیونپ به esx استفاده کنید

بهتر است برای ذخیره اطلاعات از یک هارد و برای سیستم عامل نیز از یک هارد دیگر استفاده کنید. این کار کمک می کند تا اطلاعات شما به خوبی پشتیبانی شود. و در صورت از دست رفتن اطلاعات یک هارد، تمام اطلاعات شما از بین نرود.   

نتیجه گیری

گسترش کسب و کارها و بزرگ شدن سازمانها باعث شد تا شکل های خاصی از ذخیره سازی اطلاعات در سیستم ها به وجود بیاید.ذخیره سازی کیونپ خود به شکل ویژه ای تاثیر بزرگی در نگهداری اطلاعات و داده ها داشت. با اتصال کیونپ به esx شرایط ویژه و خاصی برای گسترش و نگهداری اطلاعات به وجود آمد که  افزایش کارایی سرورهای سیستم های سازمانی را به دنبال داشته است.