استفاده از QNAP NAS برای بکاپ گیری

با استفاده از نرم افزار Symantec Backup EXEC

سلب مسئولیت

در هیچ شرایطی شرکت QNAP مسئولیت هزینه پرداختی محصول برای نرم افزار یا این مستندات را به عهده نخواهد گرفت . QNAP هیچ ضمانت یا مسولیتی ضمنی یا ماده قانونی را در رابطه با محصولات یا محتوا و یا استفاده از این اسناد و همه نرم افزارهای مربوطه، و مخصوصا مسولیت هایی را در رابطه با کیفیت ، عملکرد، ضمانت نامه و یا تناسب آن برای هر هدف خاص را  ایجاد نمی کند. QNAP  حق دارد محصولات، نرم افزار و یا اسناد خود را بدون تعهد و برای آگاه کردن افراد یا سازمان ها به روز رسانی یا ویرایش کند.

بکاپ کیونپ با سیمانتک

مخاطب مورد نظر
این راهنما برای مدیران سیستم و مدیران بکاپی که با تکنولوژی های ذخیره سازی و بکاپ آشنا هستند طراحی شده است.
 این سند فرض می کند که خواننده با موضوعات زیر آشنا است:


•    Backup Exec
•    اکتیو دایرکتوری
•    مدیریت ویندوز سرور
•    iSCSI

یادداشت ها :

-    این مقاله کاربردی به وسیله ی Symantec BE SP3 و ویندوز سرور 2008 R2 و ویندوز سرور 2003 SP2 ( برای IDS) در محیط اکتیو دایرکتوری جهت دسترسی به پوشه های اشتراکی نوشته و مورد آزمایش قرار گرفته است.

-     این مقاله کاربرد ارتباط بین BE 12.5  و یک NAS QNAP و نقاط ویژه ای که باید به آن ها توجه کنید را توصیف می کند. این روش استفاده کامل از نرم افزار بکاپ را شرح نمی دهد.

-    اگر QNAP NAS به یک اکتیو دایرکتوری join شده باشد در اینصورت شما باید برای ارتباط با پوشه های اشتراکی موجود در QNAP NAS از یک حساب کاربری دارای سطح دسترسی بالا به دامنه استفاده کنید.

-     در این مقاله کاربردی از دامنه ای به نام" adtest.local" استفاده می کنیم. این یک نمونه است و باید مطابق دامنه ی اطلاعاتی تان تغییر داده شود.

-    لطفا برای اطلاعات بیشتر در مورد نرم افزار بکاپ ، اسناد  Symantec BE  را مطالعه فرمایید.

-    برای استفاده از آرشیو فایل، فریم ویرNAS باید به نسخه ی  3.3.0 بروز رسانی شود.

پیکربندی مینیمال :

-    شما به یک پوشه مشترک در فایل QNAP NAS، با دسترسی خواندن / نوشتن یک کاربر دامنه نیاز دارید.

-    سرویس های BE در ویندوز سرور باید با همان حساب کاربری دامنه ی استفاده شده در پوشه ی مشترک در NAS و با مجوز مدیریتی آن سرور اجرا شود.

برای یکپارچه سازی اکتیو دایرکتوری اطمینان حاصل کنید که :

o    شما در سرور DNS دارای مدخل DNS برای NAS خود هستید.
o    ویندوز سرور با BE کلاینت سرور DNS متصل است .
o    پسوند DNS به درستی در سرور ویندوز با BE تنظیم شده است.
o    در صورت لزوم، شما می توانید از یک درایو iSCSI برای ذخیره بکاپ های  Backup Exec استفاده کنید.

توپولوژی بکاپ

Backup Exec از 3 بخش تشکیل شده :

-    یک سرور بکاپ مرکزی ( سرور BE 12.5 ) : این سرور، بکاپ منبع و  مقصد را کنترل و مدیریت می کند.  
-    بکاپ منبع : این بخش می تواند یک سرور یا کامپیوتر با عامل Backup Exec نصب شده روی آن یا یک پوشه مشترک شبکه استاندارد باشد (NAS QNAP ).
-    بکاپ مقصد : این بخش می تواند خودش یک سروربکاپ یا استوریج شبکه ای متصل شده  با iSCSI یا Microsoft Networking  باشد.
 
سرو Backup Exec 12.5 در ویندوز می تواند با QNAP NAS استفاده شود :

•    برای بکاپ گرفتن اطلاعات در QNAP NAS

شما می توانید از طریق Backup Exec محتویات پوشه اشتراکی QNAP NAS را بکاپ بگیرید. شما همچنین می توانید از طریق عامل  Backup Exec اجرا شده در سرور از اطلاعات درایو iSCSI و همچنین محتویات پوشه ی اشتراکی بکاپ بگیرید.

دو پیکربندی احتمالی برای بکاپ گیری اطلاعات  QNAP NAS وجود دارد:

•    بکاپ درایو iSCSI :  تنظیم کردن ساده تری دارد. شما باید iSCSI  مورد نظر و LUN را روی QNAP NAS ایجاد کنید و سپس از یک سرور در حال اجرای  Backup Exec Server به NAS متصل شوید.

•    بکاپ یک پوشه اشتراکی : بکاپ یک پوشه اشتراکی به تنظیمات بیشتری در Backup Exec نیاز دارد. شما باید پیکربندی بیشتری را تنظیم کتید تا بتوانید به طور درست تری پوشه های اشتراکی NAS را مرور کنید و اکانت کاربری استفاده شده برای اتصال به پوشه اشتراکی که در اطلاعات بکاپ ذخیره خواهند شد را تایید کنید.

بکاپ  درایو Iscsi روی QNAP NAS  

یک iSCSI  مورد هدف روی NAS ایجاد کرده و درایو iSCSI را به سرور ویندوزتان متصل کنید. برای دریافت دستورالعمل ها، این یادداشت کاربردی را ببینید : بکاپ با کیونپ

برای مثال ، اگر شما در سرورتان درایو iSCSI متصل شده ای با عنوان M:\ دارید ، شما می توانید درایو جدید iSCSI را به عنوان مخزن رسانه ای استفاده کنید و پوشه ی Backup-to-disk را به M:\ اختصاص دهید.

اتصال BE به درایو iSCSI (NAS) به عنوان یک مخزن رسانه ای  

دراین مثال  فرض می شود که سرور BE دارای نام ‘TESTSERVER’ است.

کنسول BE تان را شروع کنید. به قسمت "Devices" بروید، سرور BE خود را پیدا کنید. روی قسمت ‘Backup-to-Disk Folders’ کلیک راست کنید و برای اضافه کردن مقصد بکاپ گیری گزینه ی ‘New Backup-to-Disk Folder’ را انتخاب کنید.

نام پوشه ی Backup-to-disk (که بعدا در BE ظاهر می شود) را وارد کنید برای مثال ‘My new iSCSI Backup Destination’. این نام بعدا برای انتخاب مقصد کارهای بکاپ گیری استفاده خواهد شد. مسیر  پوشه ی Backup-to-disk که می خواهید در قسمت "path" استفاده کنید را مشخص کنید. در این مثال مسیر M:\ متناظر با درایو iSCSI ی است که قبلا متصل شده است (در قسمت Create an iSCSI target در NAS).

در صورت لزوم می توانید گزینه های دیگر را تغییر دهید ( برای جزئیات بیشتر به سند Symantec  مراجعه کنید). سپس روی گزینه “OK”کلیک کنید.
پوشه ی  Backup-to-disk شما آماده استفاده ی BE است. لطفا برای ایجاد یک کار بکاپ گیری جدید یک مقاله کاربری ایجاد کنید و پوشه ی Backup-to-disk را انتخاب کنید.

انتخاب NAS QNAP به عنوان مقصد

-    ویزارد بکاپ را شروع کنید ، تنظیمات پیش فرض را انتخاب کنید.
-    تا زمانی که از شما خواسته شود تا یک دستگاه و رسانه بکاپ را انتخاب کنید ، ویزارد را دنبال کنید